Kako bogati Rusi izbjegavaju sankcije i luksuzne automobile uvoze preko Gruzije
"Smješten u uskom prolazu, kontrolni punkt nalazi se otprilike 170 kilometara od Tbilisija, glavnog grada Gruzije. Potpuno novi evropski automobili preko njega završavaju u Rusiji", ističu švedski novinari koji su radili na ovoj priči.
Kako se navodi, automobili se utovaraju na kamione koji kasnije prelaze na rusku stranu.
"Sve je to za oligarhe, čiji su životi zagorčani sankcijama Evropske unije", piše švedski list.
Jedan od rusko-armenskih biznismena s kojim su razgovarali švedski novinari, ističe kako je u toku jednog kalendarskog mjeseca osam puta prešao granicu između Rusije i Gruzije i to zbog automobila.
"Rekao je da vozi dva Mercedesa kući u Moskvu", navodi se.
Ovaj, ali i drugi granični prijelazi s Gruzijom, postali su svojevrsna vrata spasa za Rusiju.
"Prekogranični saobraćaj pomogao je ruskoj privredi da se izbori sa efektima sankcija koje je uvela Evropska unija. Kada su sankcije stupile na snagu, ruske luke i putevi su praktično bili zatvoreni" navodi se u tekstu.
Osim luksuznih automobila, preko ovog, ali i drugih prijelaza, desetine hiljada Rusa također je pobjeglo i to od mobilizacije.
Zbog svog položaja, Gruzija je jedna od zemalja koja na indirektan način trpi najveće posljedice odnosa Rusije i Zapada.
Iako veliki dio stanovnika podržava Ukrajinu, vlada ove države izabrala je nešto oprezniji put te smatra da ne može sebi priuštiti prekid trgovinskih odnosa sa Rusijom.