"Vidsyich" je ono što Borovyk naziva borbenim dronom, dizajniranim za napad na ruske položaje.
CNN je objavio reportažu s tajnog poligona za testiranje dronova. Ukrajinski i strani proizvođači bespilotnih letelica okupili su se na otvorenom terenu u predgrađu Kijeva, kako bi učestvovali u takmičenju dronova koje organizuje Ministarstvo digitalne transformacije.
Borovyk je jedan od desetina programera dronova koji su se pojavili širom Ukrajine. Bespilotne letjelice (UAV) su prvo bile raspoređene da pomognu artiljeriji da locira ruske ciljeve, a sada mnogi vjeruju da se koriste za pogađanje ciljeva unutar ruske teritorije.
Borovyk kaže da su on i njegov tim razvili "Vidsyich" za upotrebu u kombinaciji s drugim dronovima za nadzor koje su također napravili.
"Ima domet od 40 kilometara i može nositi bojevu glavu od dva do tri kilograma", kaže on.
Borovyk kaže da je njegova kompanija u procesu povećanja proizvodnje nakon potpisivanja ugovora sa fabrikom u Ukrajini, koja bi povećala proizvodnju sa 50 dronova mjesečno na preko 1.000. I imaju nekoliko modela, svih oblika i veličina.
Ukrajinski i strani proizvođači bespilotnih letjelica rano su se okupili na otvorenom terenu u predgrađu Kijeva, kako bi učestvovali u takmičenju dronova koje organizuje Ministarstvo digitalne transformacije.
"Danas gledamo FPV (First Person View) programere dronova", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar za digitalnu transformaciju Mihail Fedorov, prije nego što je ispitao programere.
Dodao je da im je važno da pronađu kompanije koje se mogu proširiti i da pogledaju nove formate upotrebe, jer je ovo tehnološki rat.
Događaj stavlja proizvođače dronova na test, prisiljavajući njihove kreacije da pokažu svoje sposobnosti u napadu na zemaljske ciljeve, jurnjavi bespilotnih letjelica, pa čak i borbama pasa dronova.
"FPF bespilotne letjelice postaju sve relevantnije na prvoj liniji fronta jer je to prilika za ciljani udar, pomažući da se smanji fokus artiljerije", objašnjava i dodaje da Ukrajina trebam desetine hiljada FPV dronova svakog mjeseca.
To je dio vladine inicijative pod nazivom "Vojska dronova" koja je ublažila ograničenja uvoza i poreze na tehnologiju bespilotnih letjelica, podstičući razvoj lokalne industrije kako bi se bolje snabdijevala vojska zemlje.
Nedavni napadi na ruske rafinerije nafte i druge ciljeve sugeriraju da Ukrajina razvija modele koji mogu prodrijeti dublje u rusku teritoriju, ali sa ograničenim nosivostima.