Optužen za špijunažu
17

Kako izgleda život Amerikanca koji je greškom završio u kineskom zatvoru

I. M.
© Shutterstock
© Shutterstock
Američki državljanin Kai Li krenuo je na put u Kinu prije 6,5 godina koji traje i danas. 2016. godine Kaija su uhapsili kineski agenti i optužili ga za špijunažu. U kineskom zatvoru je proveo već tri godine.

Američki State Department ga je proglasio nezakonito pritvorenim. A nakon najave da će državni sekretar Antony Blinken posjetiti Kinu, sin Kaija Harison se nada da će pitanje oslobađanja njegovog oca biti prioritet.

"Ni u najluđim snovima nisam mogao zamisliti da će ga odvesti kineski agenti i optužiti ga za špijunažu", rekao je Harison Li.

Sin Kaija je poručio za CNN da njegov otac boravi u užasnim uslovima te da, navodno zbog širenja koronavirusa, zatvorenici su zarobljeni u ćelijama po cijeli dan te nemaju pristup tuševima. Ono što mogu uraditi jeste uzeti lonac mlake vode i dostaviti je u ćeliju.

Kai Li jedan je od tri američka državljana koja su nezakonito osuđeni u Kini. Pored Kaija zatvorsku kaznu služe David Lyn i Marko Swidan.

Harison je pozvao Blinkena, kao i druge američke zvaničnike da urade sve što je u njihovoj moći kako bi se njegov otac vratio kući.

Problem nelegalnog zatvaranja američkih državljana nije aktuelan samo u Kini. Dayane Folley, čiji je sin bio uhapšen i ubijen pripadnicima ISIS-a 2014. godine, osnovala je fondaciju pomoći porodicama članovi kojih su neosnovano osuđeni u zemljama širom svijeta.

Dayane je poručila da druge zemlje koriste živote američkih državljana kao oružje protiv američke vlade.

Iz State Departmenta su poručili da je SAD-u borba za oslobađanje nelegalno pritvorenih jedan od prioriteta te da detaljno istražuju i rade na svakom zabilježenom slučaju.