Kako izgledaju migrantski kampovi koji su otvoreni u Albaniji i zbog čega ih nazivaju "italijanski Guantanamo"
Plan otvaranja kampa pratile su brojne kontroverze, ali uprkos kritikama albanski i italijanski zvaničnici potpisali su sporazum te je kamp postao operativan za korištenje.
Novinari iz Italije i drugih zemalja imali su priliku vidjeti unutrašnjost kampa u Shengjinu kao i obližnjem Gjaderu te su govorili sadržaju koji ovi kampovi imaju.
"Prvi kamp u luci Shengjin sadrži četiri velike dvospratne zgrade koje pokrivaju površinu od 6.000 kvadratnih metara. Kontrolna soba ima uvid u 40 CCTV kamera koje se nalaze na metalnoj ogradi visokoj pet metara", piše Sky News.
Kao što je ranije i navedeno, u ovim kampovima, na albanskoj teritoriji, radit će pripadnici italijanskih policijskih i drugih službi.
"Izgradnja i upravljanje ovim centrima nemaju apsolutno nikakve veze s albanskom vladom. To nije naša odgovornost", rekao je premijer Albanije Edi Rama.
Italijanska vlada ranije je saopćila kako se žene i djeca neće slati u ovaj migrantski kamp, a opozicija u Tirani cijeli projekat ismijala je kao "albanski Guantanamo".
Uprkos brojnim kritikama, italijanska premijerka Giorgia Meloni saopćila je kako "albansko-italijanski sistem" može poslužiti kao primjer i za druge dijelove svijeta.
"Do danas zapravo nije moguće prebaciti 'neregularnog' migranta u drugu zemlju osim u zemlju porijekla. Albanski model je, međutim, moguć jer koristi svojevrsnu pravnu rupu. Migranti spašeni u moru i prebačeni u ove centre zapravo nikada ne ulaze u italijanske teritorijalne vode i to je dovoljno da Evropska komisija smatra da sistem nije u sukobu s pravilima Evropske unije", pišu italijanski mediji.