Kako je izgledala Wagnerova pobuna i šta se to dešavalo posljednja 24 sata u Rusiji
On je rekao da se zlo ruskog vojnog vrha mora zaustaviti i da će njegovi borci voditi "marš za pravdu".
Ruska služba sigurnosti odgovorila je otvaranjem krivičnog postupka protiv Prigožina.
Nakon toga je rano jutros Prigožin rekao da su njegovi ljudi prešli granicu iz Ukrajine u Rusiju i da su spremni da idu "do kraja" protiv ruske vojske.
U audiosnimku na Telegramu rekao je da su njegovi borci ušli u južni grad Rostov na Donu.
Guverner regije poručio je stanovnicima da ostanu mirni i ostanu u zatvorenom prostoru jer je postalo jasno da su Wagnerove snage preuzele kontrolu nad gradom.
Rusko ministarstvo odbrane objavilo je saopćenje u kojem apeluje na grupu da napusti Prigožina, rekavši da su "prevareni i uvučeni u kriminalnu avanturu".
Vladimir Putin je tada održao televizijsko obraćanje obećavajući da će slomiti, kako je rekao, oružanu pobunu, i optužio Prigožina za "izdaju".
Ubrzo nakon toga, ruski vojni helikopteri otvorili su vatru na konvoj pobunjenih plaćenika već više od pola puta prema Moskvi.
Ruski vojnici su također postavili mitraljesku poziciju na jugozapadnom rubu Moskve, prema fotografijama koje je objavio medij Vedomosti.
Rusko Ministarstvo vanjskih poslova izdalo je saopćenje u kojem upozorava zapadne zemlje da ne koriste pobunu Wagnerove grupe "za postizanje svojih rusofobičnih ciljeva".
Zatim je kancelarija bjeloruskog predsjednika Alexandera Lukashenka saopćila je da je on posredovao u dogovoru s Prigožinom koji je pristao na deeskalaciju situacije.
Nekoliko minuta kasnije, Prigožin je potvrdio da je naredio svojim borcima koji su u konvoju napredovali prema Moskvi da se okrenu i vrate u svoje baze.