Velika kriza
61

Kako je kriza pokucala na vrata Austrije: Političari bh. korijena otkrili detalje pucanja pregovora o vladi

Piše: V. K.
Austrijski kancelar Karl Nehammer podnio ostavku
Austrijski kancelar Karl Nehammer podnio ostavku
Koalicioni pregovori između o formiranju nove austrijske vlade između Austrijske narodne partije (ÖVP) te Socijaldemokratske partije Austrije (SPÖ) propali su, a zemlja se našla na novoj sudbonosnoj prekretnici.
Među onima koji su učestvovali u pregovorima bili su i austrijski političari s bosanskohercegovačkim korijenima Amerisa Bajrić i Ibrahim Kaniža, a koji su nakon cijelog procesa objasnili zbog čega je došlo do prekida pregovora između njihove Socijaldemokratske partije te Narodne partije.

Austrija se trenutno suočava s ekonomskom recesijom koja zahtijeva ulaganja u buduće projekte i socijalno pravedne mjere kako bi se očuvala radna mjesta i pokrenula privreda. Međutim, pregovori između tri stranke - NEOS-a kao liberalne opcije, ÖVP-a (Narodna stranka) kao konzervativne, i SPÖ-a (Socijaldemokratske partije) - završili su neuspjehom zbog suštinskih razlika u ekonomskim i socijalnim politikama.

Kako su naveli Bajrić i Kaniža, zvaničnici Socijaldemokratske partije zalagali su se za očuvanje socijalne pravde.

"Pokazali smo državničku odgovornost i držali se onoga što smo obećali našim biračima," izjavio je Ibrahim Kaniža.

S druge strane, Amerisa Bajrić je bila jasna:

"Sigurno nećemo dozvoliti da se štedi na penzionerima, obrazovanju i zdravstvu. Reformu prije svega moraju snositi oni koji su u proteklim godinama ostvarili ogromne profite - to su veliki koncerni i banke", rekla je.

Kaniža i Bajrić
Kaniža i Bajrić

Iako su na početku pregovora postojali optimizam i dobra volja, u petak je NEOS iznenada odlučio povući se iz pregovora. SPÖ ističe da je, s druge strane, isticao spremnost da preuzme odgovornost čak i u teškim vremenima, predloživši plan sanacije budžeta i politike usmjerene ka budućnosti. Ključna tačka neslaganja bila je reforma penzionog sistema.

"ÖVP i NEOS su zahtijevali povećanje starosne granice za odlazak u penziju na 67 godina, obustavu usklađivanja penzija na tri godine te rezove u obrazovanju, policiji i zdravstvenom sektoru. Za SPÖ su ti zahtjevi bili neprihvatljivi. Socijaldemokrati su predložili drugačiji pristup - fokus na pravednu preraspodjelu bogatstva kroz oporezivanje prekomjernih profita banaka i uvođenje solidarnog poreza, umjesto rezanja prava penzionera, državnih službenika i nastavnika", saopćili su.

U subotu, 4. januara, ÖVP je odlučio prekinuti pregovore. Trenutni kancelar iz redova ÖVP-a, koji trenutno djeluje u tehničkom mandatu, podnio je ostavku nakon što je bio pod pritiskom vlastite stranke. Iako je pokušao pronaći kompromis, unutar stranke nije imao dovoljno podrške, što je rezultiralo prekidom pregovora i njegovim povlačenjem.

"Sada se Austrija suočava s dvije mogućnosti: formiranje vlade između ÖVP-a i ekstremno desne FPÖ-a, sa kancelarom kojeg bi imenovala FPÖ, ili održavanje novih izbora", naveli su.