Početak košmara
27

Kako je počeo rat u Ukrajini: Neki drugi Zelenski i novinar oči u oči s ruskim vojnicima nadomak Kijeva

A. L.
Na današnji dan prije dvije godine svijet je ostao zatečen snimcima koji su se u jutarnjim satima počeli širiti iz brojnih ukrajinskih gradova nakon što je ovu zemlju napala Rusija.
Istog jutra predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, koji je na snimcima s početka rata izgleda dosta mlađe nego što je to slučaj danas, potvrdio je izvještaje o ratnim napadima. On je rekao da je Rusija izvela napade na ukrajinsku infrastrukturu i granične službe te je pozvao Vijeće za nacionalnu sigurnost da proglasi vanredno stanje.

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba kazao je tada da je "Putin upravo započeo invaziju na Ukrajinu punog razmjera. Mirni ukrajinski gradovi su pod opsadom".

Rusko ministarstvo vanjskih poslova na početku je negiralo izvještaje koji govore da napadaju gradove te su isticali da je riječ o "gađanju bojne infrastrukture, protivzračne odbrane i zračnih snaga s visokopreciznim oružjem". Sam Putin je napade nazvao "specijalnom vojnom operacijom".

Sirene za zračne udare oglašavale su se u brojnim ukrajinskim gradovima, računajući i glavni grad Kijev. Prvog jutra državna granična služba saopćila je da se napadi izvode u regijama Lugansk, Sumy, Harkov, Chernihiv i Žitomir, što su područja na istočnoj i sjevernoj granici Ukrajine.

Već tada su počele i evakuacije iz pojedinih ukrajinskih regija kao što je Lugansk čiji stanovnici su odlazili privatnim vozilima ili u organizovanom prevozu vozovima. Stanovnicima drugog po veličini grada, Harkova, rečeno je da ne izlaze iz kuća. Domove su tog jutra u kolonama automobila počeli napuštati i stanovnici Kijeva, a oni koji nisu otišli prebacivali su se u podrume i skloništa.

Telefonom su tog dana razgovarali ukrajinski predsjednik Zelenski i američki Joe Biden. Biden je napad okarakterisao kao "ničim izazvan" i "neopravdan", a najavio je da će SAD i saveznici uvesti nove oštre sankcije Rusiji. Osim Amerikanaca, tog jutra je "masivne" sankcije Rusji najavila i Evropska unija.

CNN je od tog jutra uživo prenosio snimke tenkova i drugih oklopnih vozila kako ulaze u Ukrajinu preko graničnog prijelaza s Bjelorusijom. Riječ je o prijelazu Senkivk, a vozila su snimljenja već od 7:00 sati po lokalnom vremenu. Naravno, već 24. februara ujutru u Ukrajini i Rusiji bio je zatvoren zračni prostor za civilno zrakoplovstvo.

Već 24. februara ujutru prijavljene su i prve ljudske žrtve. Tako je u 9 sati Ministarstvo unutrašnjih poslova Ukrajine objavilo da je osam osoba poginulo u bombardovanju.

Jedna osoba je poginula u gradu Mariupolju, šest njih je stradalo u napadu na vojnu jedinicu u Podilsku, izvan Odese, a jedan pogranični vojnik je stradao u selu Preobraženka. Ranjeno je sedam osoba, dok je nestalo njih 19. Ukrajinci su objavili izvještaje i o ruskim žrtvama kazavši kako je na području Šačastija ubijeno 50 ruskih vojnika.

Tog 24. februara nastao je i snimak na kojem se reporter CNN-a Matthew Chance javio s aerodroma Antonova koji se nalazi svega 20-ak kilometara od centra Kijeva. Tada je potvrdio da su ruske oružane snage preuzele kontrolu na aerodromu a njihove vojnike je i pokazao na snimku.

"Ovi vojnici koje možete vidjeti su Rusi. Da, preuzeli su aerodrom", pričao je Chance u prijenosu uživo dok se skrivao iza jedne kuće.