Velika zavjera
33

Kako je Rusija planirala sex igračke koristiti za napade u Evropi, ulogu imao i operativac uhapšen u BiH

Piše: F. H.
Ilustrativna fotografija (Foto: Shutterstock)
Ilustrativna fotografija (Foto: Shutterstock)
Reuters je u novoj istrazi otkrio kako je Rusija navodno planirala da izvede niz napada po Evropi koristeći neuobičajne predmete, a u cijelu priču je bio uključen i Alexandar Bezrukhovny koji je uhapšen u Bosni i Hercegovini i isporučen Poljskoj.
Lažna kozmetika, masažni jastuci i igračke za seks. Grubi eksploziv domaće izrade. Rus poznat kao Ratnik. Šifra: Marija. Ovo su među ključnim elementima zavjere za sabotažu koju su navodno vodili Rusi i koja je prošlog ljeta dovela do detoniranja tri paketa u kurirskim skladištima u Britaniji, Njemačkoj i Poljskoj, rekla je Reutersu osoba upoznata s poljskom istragom.

Jastuci, zapakovani u pakete s kozmetikom i igračkama za seks, sadržavali su skrivene zapaljive naprave kućne izrade napravljene od koktela hemikalija uključujući visoko reaktivni magnezij, prema osobi upoznatoj sa slučajem koja je pružila najdetaljniji prikaz do sada o navodnoj zavjeri.

Hemikalije su zapaljene unaprijed podešenim detonatorima prilagođenim jeftinim kineskim elektroničkim napravama koje se koriste za praćenje predmeta poput izgubljenih ključeva, s učinkom pojačanim tubama nečega što je izgledalo kao kozmetika, ali je zapravo sadržavalo gel od zapaljivih spojeva uključujući nitrometan, prema izvoru.

"Postupak u ovom slučaju odnosi se na kriminalne aktivnosti inspirirane ruskim GRU-om", rekla je ta osoba, pozivajući se na moskovsku stranu vojnu obavještajnu agenciju.

Reuters prvi put izvještava o detaljima istrage, oslanjajući se na izvještaj izvora bliskog poljskom slučaju kao i intervjue s više od desetak evropskih sigurnosnih dužnosnika. Nalazi pružaju rijedak uvid u to kako se sabotažne kampanje odvijaju na terenu.

Šefovi evropskih sigurnosnih službi objavili su paljenje paketa u oktobru, opisujući ih kao dio "hibridnog rata" koji vodi Rusija kako bi destabilizirala funkcioniranje zemalja koje podupiru Ukrajinu, uključujući taktike poput podmetanja požara i kibernetičkih napada.

Rekli su da su paketi - koji su se zapalili u skladištima, uzrokujući požare, ali nikoga nisu ozlijedili - bili pokušaj buduće ruske zavjere da detonira slične pakete u zraku na teretnim letovima za Sjedinjene Američke Države i Kanadu.

"S ratom u Ukrajini ti su se napadi intenzivirali, postali su sve češći, agresivniji", rekao je Nicu Popescu, potpredsjednik moldavske vlade i ministar vanjskih poslova do početka prošle godine, a sada ugledni politički suradnik u think-tanku Evropskog vijeća za vanjske odnose.

"Naravno, to predstavlja rizik za ljude, za građane diljem Evropske unije", kazao je.

Kremlj je odbacio optužbe da je Rusija umiješana u požare.

"Ne znamo ništa o tome. Ne isključujemo da je ovo samo još jedna lažna vijest ili manifestacija slijepe rusofobije", rekao je glasnogovornik Dmitry Peskov za Reuters.

Kremlj je rekao da su evropske optužbe o ruskoj sabotaži ili hibridnoj kampanji potpuno neutemeljene. GRU nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Detonacije paketa dogodile su se 19., 20. i 21. jula u britanskom gradu Birminghamu, Leipzigu u Njemačkoj i u blizini glavnog grada Poljske Varšave.

Dvojica sigurnosnih dužnosnika EU-a koji su upoznati s navodnim napadima, a koji su zatražili anonimnost kako bi razgovarali o osjetljivim informacijama, rekli su da je poljska ćelija tipična za metode ruske obavještajne službe. Ruski voditelji često regrutiraju lokalne kriminalce da provedu svoje planove, dodaju dužnosnici, dajući im osnovne upute putem Telegrama i plaćajući svakom operativcu do nekoliko hiljada eura po poslu.

Sastojci i zapaljivači navedeni u ovom slučaju široko su dostupni u trgovinama koje prodaju proizvode poput gnojiva i pirotehnike, rekao je Jaroslaw Stelmach, bivši stručnjak za uklanjanje bombi koji vodi Safety Project, konzultantsku kompanije koja između ostalog savjetuje o sigurnosti javnih zgrada.

Iako bi male, grube naprave mogle izazvati samo mali požar, moglo bi ih biti teško otkriti, rekao je za Reuters.

"Ovo je iznimno jeftina, vrlo učinkovita, vrlo anonimna metoda proizvodnje eksplozivnih naprava", dodao je.

Ratnik, Marija i četvrti paket

Slučaj poljskog tužiteljstva temelji se na svjedočenju najmanje pet osumnjičenih članova navodne sabotažne ćelije, kao i na povjerljivim nalazima sigurnosnih službi, prema osobi koja je upoznata s istragom.

Državno tužiteljstvo reklo je Reutersu da su istražitelji zaplijenili i četvrti paket koji nije eksplodirao u depou u Varšavi, što im je omogućilo da pregledaju netaknuti sadržaj.

Poljski istražitelji tvrde da je Ukrajinac po imenu Vladyslav D koji je živio u južnoj Poljskoj odigrao ključnu ulogu postupajući prema uputama koje je dobio na Telegramu od voditelja GRU-a kojeg je znao samo kao "Ratnik", rekao je izvor.

Poljski zakon ne dopušta javno objavljivanje prezimena osoba protiv kojih se vodi kazneni postupak. Međutim, puno ime osumnjičenika - Vladyslav Derkavets - javno je objavljeno u povezanom sudskom slučaju u Bosni, gdje ne postoje ograničenja identifikacije, u kojem je još jedan osumnjičeni član navodne parcelacijske zavjere suočen s izručenjem Poljskoj.

Dana 18. jula Vladislav je odvezao Opel Astru od svoje kuće u Katowicama preko granice u litavski grad Kaunas gdje je pokupio više od desetak predmeta iz prtljažnika parkiranog automobila, tvrdi osoba bliska poljskom tužiteljstvu.

27-godišnjak se odvezao u glavni grad Litvanije Vilnius gdje je spakirao četiri paketa, svaki s jastukom plus nekoliko kozmetičkih tuba i seksualnih igračaka. Prije nego što ih je zapečatio, pritisnuo je dva gumba za aktiviranje unaprijed podešenih mehanizama detonacije, prema izvoru koji je rekao da su naprave bile takve vrste da je korisnicima omogućilo postavljanje vremena okidanja od nekoliko sekundi do mjeseci unaprijed.

Dana 19. jula predao je pakete čovjeku u parku u Vilniusu koji je upotrijebio kodnu riječ "Marija", rekla je osoba. Paketi su poslani isti dan iz grada, dodaju.

Vladislav je početkom augusta uhapšen u Poljskoj i optužen za izvođenje terorističkih djela u ime ruske obavještajne službe. U siječnju mu je sud u Varšavi produžio pritvor u blizini prijestolnice do maja dok traje istraga.

Reuters nije uspio kontaktirati Vladislava u pritvoru, a njegov advokat kojeg je imenovao sud rekao je da ne može komentirati s obzirom na to da ne poznaje detalje istrage, koja je u fazi pred suđenje.

Državno tužiteljstvo reklo je Reutersu da je osumnjičenik zanijekao obje optužbe koje su mu stavljene na teret, uključujući rad za stranu obavještajnu agenciju, i dao "opširna objašnjenja" za svoje postupke za koje je ured rekao da ih nije mogao otkriti zbog povjerljivosti istrage.

Na ispitivanju nakon hapšenja, Vladislav je istražiteljima rekao da ga je s Ratnikom upoznao prijatelj te da su komunicirali samo preko Telegrama, rekao je izvor upoznat s istragom.

Poljski tužitelji optužuju drugog muškarca, 44-godišnjeg Alexandera B, da je bio dio iste poljske ćelije kao i Vladislav. Kažu da je njegov zadatak uključivao pripremu puta za ciljanje teretnih zrakoplova koji su letjeli u Sjevernu Ameriku organiziranjem slanja paketa tenisica i odjeće iz Varšave u Washington i Ottawu kako bi se prikupile informacije o metodama i vremenu obrade paketa.

Alexander je bio osumnjičenik kojeg su poljske vlasti tražile izručenje iz Bosne, gdje je u javnosti u cijelosti imenovan kao Alexander Bezrukavyi, ruski državljanin iz Rostova na Donu. Na saslušanju u bosanskom glavnom gradu Sarajevu u januaru je rekao da nije imao udjela niti saznanja o bilo kakvoj zavjeri da se gađaju skladišta ili teretni avioni.

Bezrukavyi je izgubio bitku za izručenje i izručen je Poljskoj u veljači. Reuters nije uspio kontaktirati s njim u pritvoru niti doći do odvjetnika koji ga zastupa. On je zanijekao optužbe protiv njega, uključujući rad za stranu obavještajnu agenciju, prema osobi upoznatoj s poljskom istragom.