Analiza CNN-a
46

Kako je ubica jednog od najmoćnijih direktora u SAD-u pobjegao policiji u New Yorku

Piše: N. Ž.
Misteriozni ubica koji je ubio Briana Thompsona (Foto: Reuters)
Misteriozni ubica koji je ubio Briana Thompsona (Foto: Reuters)
U srijedu ujutro je ubijen izvršni direktor UnitedHealthcare-a Brian Thompson, a građani New Yorka, gdje je došlo do ubistva, pitaju se kako je ubica uspio da pobjegne, bez obzira na brojne faktore koji idu u korist policiji.

U analizi koju je objavio CNN, odgovorena su neka od pitanja koja su imali građani uznemireni ubistvom koje je opisano kao "hladnokrvno."

Prije svega, spomenuto je da je New York prekriven sigurnosnim kamerama, koje pripadaju gradu i privatnim biznisima. CNN ističe da postoji "hiljade sati" materijala koje treba "pročešljati."

Otežavajuća okolnost je i činjenica da je misteriozni ubica vrlo dobro pazio, znajući u kakvom se gradu nalazi. Na svakom snimku nosi kapuljaču na glavi, te mu je identitet dodatno prikriven maskom koju je nosio.

Pitanje koje je često postavljano jeste i kako je ubica pobjegao iako se brzo saznalo da je pobjegao u Central Park, park koji se nalazi u centru grada.

U analizi CNN-a podsjećaju da se Central Park proteže na čak 3,4 kvadratna kilometra, te je policija mogla pokriti određen dio prije nego što je neidentifikovani muškarac pobjegao dalje.

Pri tome, vrijedi reći da je on park, prema dostupnim informacijama, napustio u roku "nekoliko minuta", što znači da je postojala izrazito mala šansa da policija uspije reagovati na vrijeme.

Što se tiče snimka na kojem se vidi veći dio lica muškarca koji je ubistvo počinio, CNN u analizi piše da se tu u obzir trebaju uzeti i društveni faktori.

Naime, u SAD-u zbog zdravstvenog sistema postoji određeni nivo frustracije stanovništva prema firmama koje se bave osiguranjem, kao što je i UnitedHealthcare. Zbog toga, kako se ističe, ne može se očekivati pretjerana pomoć u identifikaciji.

Ovom argumentu ide u prilog i činjenica da su mnogi korisnici društvenih mreža "slavili" smrt Thomspona, ispoljavajući ljutnju ka cijeloj industriji koja se bavi zdravstvenim osiguranjem u SAD-u.

Pojedini su istakli da slika može poslužiti softveru koji se bavi prepoznavanjem lica, ali stručnjaci kažu da je ovaj sistem dobar ako se radi o osobi poznatoj policijskim strukturama.

Drugim riječima, ako je riječ o muškarcu koji nije prethodno hapšen, posebno u New Yorku, sistem ga neće moći pronaći. Isti problem postoji i sa DNK-a na pronađenoj boci vode za koju se vjeruje da pripada ubici. Ako je on prije ovog slučaja davao svoje uzorke policijskim službama, tek onda će se pojaviti na rezultatima DNK testiranja.

Naravno, postoje fotografije i van policijskih baza podataka, poput onih koji se nalaze na vozačkim dozvolama, a koje su pohranjene u arhive Odjela za motorna vozila (Department of motor vehicles, engl.).

Ipak, kako bi policijske službe pristupile ovoj arhivi, poštujući zakone o zaštiti ličnih podataka, moraju dobiti posebno odobrenje od suda, za koje će biti potrebno neko vrijeme.

Posljednji argument kojeg je tretirao CNN u svojoj analizi je pronađeni mobitel, koji se nalazio u uličici pored flaše vode.

Ovdje je problem u tome što otključati ovaj mobilni telefon predstavlja izazov za policijske službe, Pri tome, pitanje je koji podaci se mogu pribaviti, a koji su dio razgovora na enkriptovanim, odnosno sakrivenim, aplikacijama.

Bez obzira na ove otežavajuće okolnosti, koje uključuju i saznanje da je ubica napustio New York, iz lokalne policije su više puta ponovili da će istraga biti nastavljena, uz saradnju s državnim agencijama poput FBI-ja.