Za mjesec dana
39

Kako je veliki plan Giorgie Meloni neslavno propao: Samo 24 migranta prebačena u Albaniju

N. Ž.
Demostranti u Albaniji na dan dolaska prvih migranata iz Italije (Foto: Reuters)
Demostranti u Albaniji na dan dolaska prvih migranata iz Italije (Foto: Reuters)
Plan premijerke Italije Giorgije Meloni da izmjesti veliki broj migranata iz Italije u Albaniju, gdje su izgrađeni prihvatni centri s novcem iz Rima, neslavno je propao, može se reći mjesec dana od otvaranja ovih centara, piše u analizi Guardiana.

Prošlo je mjesec dana od kad je Meloni, zajedno s premijerom Albanije Edijem Ramom, otvorila prihvatne centre u ovoj zemlji, koji su trebali primati do 3.000 migranata.

Time bi se, prema ideji konzervativne političarke, smanjio teret na talijanskim vlastima i institucijama, jer bi se procesuiranje migranata vršilo van teritorije ove države.

Za ovaj plan je Meloni dobila pohvale i predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, koja je njenu ideju nazvala potencijalnom budućnošću menadžmenta migrantskih kriza za Evropsku uniju.

Ipak, mjesec dana kasnije, rezultati su jasni - ideja je doživjela propast, a glavni razlog su zakoni u Italiji koji su efektivno zaustavili bilo kakvo slanje migranata van teritorije ove države.

U mjesec dana koliko su centri otvoreni, samo 24 migranta su stigla iz Italije u Albaniju. Od toga, pet je u Albaniji provelo manje od 12 sati, dok su ostali vraćeni u Italiju nakon 48 sati.

Svi su prebačeni u Italiju nakon što su talijanski sudovi smatrali nezakonitim njihovo zadržavanje u Albaniji prije repatrijacije u zemlje poput Bangladeša i Egipta, koje je Rim smatrao "sigurnim“.

Time su sudovi podržali odluku Evropskog suda pravde (ECJ) od 4. oktobra prema kojoj zemlja izvan Evropske unije ne može biti proglašena sigurnom ako cijeli njen teritorij nije smatran sigurnim.

Ovaj plan, kojeg su opozicone stranke nazvale "potpunim neuspjehom“ koji će koštati oko 1 milijardu eura tokom pet godina, izazvala je sukob između vlasti i sudova, a stranke ekstremne desnice su optužile sudije za opstruiranje projekta.

Kako se čini da će plan biti suočen s daljnjim pravnim izazovima, dogovor postaje potpuni fijasko. Prema nedavnom istraživanju, 55% Talijana protivi se ovom planu.

Vlada koja je migraciju stavila u središte svoje kampanje i koja je u prošlosti kritizirala prethodne vlasti zbog trošenja javnog novca na upravljanje migrantskom krizom je ozbiljno ugrozila svoj kredibilitet, piše u analizi Guardiana.

Prijevoz morem talijanskim vojnim brodom osam muškaraca koji su prošlog vikenda stigli iz Albanije koštao je 250.000 eura – više od 31.000 eura po tražitelju azila na brodu.

S obzirom na postupni neuspjeh plana, talijanska vlada jenapala pravosudni sistem, opisavši one koji su odlučili protiv plana kao "politizirane sudije“ koji "žele ukinuti talijanske granice“.