Kako Kamala Harris vidi ulogu SAD-a u svijetu? Tri zemlje je često kritikovala, a američki su saveznici
Kamala Harris je porijeklom iz jugoistočne Azije, pa analitičari očekuju jaču podršku zemljama koje se nalaze u ovom dijelu svijeta. Ako Harris bude kandidatkinja, te osvoji izbore, države poput Filipina definitivno mogu očekivati jaču podršku iz Washingtona, a posebno je to važno imajući u vidu destabilizirajuću ulogu Kine u regiji.
Interesantan je i pogled Harris na Izrael i sukob na Bliskom istoku. Ona je više puta naglašavala podršku SAD-u Izraelu nakon 7. oktobra i nove eskalacije u regiji, ali je javno iznosila drugačije stavove o Palestini, koje su ličile na podršku dvodržavnom rješenju.
Ukrajina s Harris u Bijeloj kući može očekivati istu politiku kao s Bidenom, odnosno značajnu podršku koja uključuje novac, obuke za ukrajinske snage te opremu za vojsku. Ovdje je možda i najveći kontrast između Harris i Donalda Trumpa, predsjedničkog kandidata Republikanske stranke, koji bi vjerovatno bio najgori izbor za Ukrajinu.
Tokom njenog mandata u Senatu, gornjem domu Kongresa SAD-a, Harris je bila posebno kritična prema Turskoj, Indiji i Saudijskoj Arabiji, koji se mogu smatrati američkim saveznicima.
Odnos sa zvaničnim Rijadom bi posebno mogao zakomplikovati odnose u regiji, imajući u vidu da je svaki američki predsjednik njegovao izrazito dobre odnose s kraljevskom porodicom, čak i sa Mohammedom bin Salmanom, uz kritike za njegove poteze u prošlosti.
Naravno, da bi se počelo ozbiljnije govoriti o pristupu Harris za odnose u svijetu, potrebno je da i službeno postane kandidatkinja za predsjednicu SAD-a. Na zvaničnog kandidata Demokratske stranke čekat ćemo do nacionalne konvencije ove stranke, koja će se održati od 19. do 22. augusta u Chicagu.