Pad Assada
38

Kako se mijenjala karta Sirije od početka rata 2011. godine: Od 2020. status quo pa nagli preokret

Piše: V. K.
Rat u Siriji traje od 2011. godine
Rat u Siriji traje od 2011. godine
Dolazak pobunjenika u Damask i zvanični pad i odlazak Bashara Al Assada iz Sirije, stavio je bar za određeno vrijeme tačku na dosadašnji tok rata u Siriji, a koji je bio aktuelan još od 2011. godine.

Na društvenim mrežama tim povodom objavljen je i videosnimak na kojem se prikazuje tok rata u Siriji od 2011. pa sve do 2024. godine, odnosno pada Bashara Al-Assada.

Rat koji je krenuo iz Arapskog proljeća, odnosno demonstracija nakon kojih su pali brojni lideri arapskog svijeta.

Nekoliko opozicionih frakcija započelo je rat s Assadovim trupama 2011. godine, a nakon toga Sirija je na neki način postala poligon na kojem su se sukobljavali i utjecaji globalnih sila.

U sukob su se vrlo brzo uključili i Kurdi, a prave borbe su započele i uspostavljanjem tzv. Islamske države koja je u jednom trenutku držala i značajan dio Sirije.

Uz pomoć Irana i Rusije, Assadove snage su u kontraofanzivama pod kontrolu vratili značajan dio Sirije, a od 2020. godine sukob je na neki način bio zamrznut, podjelom Sirije na interesne zone.

Proturska opozicija i islamističke frakcije držale su zapad i sjeverozapad Sirije, Kurdi su vladali sjeveroistokom i istokom Sirije, a ostatak teritorije bio je pod kontrolom Assadovih snaga.

Svojevrsni status quo održavao se sve do kraja novembra ove godine kada su opozicione frakcije pokrenule ofanzive te redom zauzimale Alep, Hamu i Homs te Daaru.

Vrlo brzo, snage opozicije stigle su i Damask te su ga zauzele bez ispaljenog metka, što je označilo i konačni pad Bashara Al-Assada i dinastije koja je decenijama bila sinonim za samu Siriju.