Novo savezništvo?
33

Kako se nova sirijska vlast "udvara" Kijevu: Spajaju ih iskustva s Rusima, ali i žitarice

Piše: B. H.
Sibiga i Shara (Foto: EPA-EFE)
Sibiga i Shara (Foto: EPA-EFE)
Ukrajinsku delegaciju, koju je predvodio ministar vanjskih poslova Andrij Sibiga, u ponedjeljak je u Damasku primio trenutni vođa Sirije Ahmad Shara. Sirija teži strateškom partnerstvu s Ukrajinom, izjavio je sirijski ministar vanjskih poslova Asaad Hassan al-Shaybani.

Tokom sastanka, Sibiga je Shari rekao da će Ukrajina poslati dodatnu prehrambenu pomoć Siriji. Već u utorak bi trebala stići pošiljka od 500 tona brašna u okviru programa "Žito iz Ukrajine".

Ključna tema razgovora bila je upravo prehrambena pomoć, a u ukrajinskoj delegaciji bio je i ministar poljoprivrede. Ukrajina je jedan od najvećih svjetskih proizvođača žitarica i uljarica, a njeni proizvodi često odlaze na Bliski istok. Sirija je dosad dobijala hranu uglavnom iz Rusije.

"Došao sam da lično prenesem sirijskom narodu poruku ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koja je vrlo jasna – uz vas smo, spremni smo pomagati sirijskom narodu. Ukrajina je zainteresovana za stabilnu Siriju i razvoj međusobne saradnje", rekao je Sibiga, prema izvještaju "Ukrajinska pravda".

Zelenski je 23. decembra naložio Ministarstvu vanjskih poslova da poduzme sve potrebne korake za hitno uspostavljanje kontakata s predstavnicima sirijskog naroda i ispravljanje grešaka svrgnutog predsjednika Bashara al-Assada.

Udvaranje Damaska Kijevu

"Između nas i Ukrajine uspostavit će se strateška partnerstva na političkom, ekonomskom, društvenom i naučnom nivou", rekao je, prema Reutersu, sirijski ministar vanjskih poslova svom ukrajinskom kolegi.

S očiglednim osvrtom na rusku agresiju protiv Ukrajine, sirijski ministar je također primijetio da "sirijski i ukrajinski narod imaju isto iskustvo" te da Ukrajinci proživljavaju iste patnje kakve su Sirijci iskusili prije 14 godina.

Iako je Rusija pomogla održavanju al-Assada na vlasti, novo sirijsko rukovodstvo, koje ga je svrgnulo, pristupa Moskvi s oprezom. Shara je ovog mjeseca izjavio da odnosi između Rusije i Sirije trebaju biti zasnovani na zajedničkim interesima. U nedjeljnom intervjuu za televiziju Al-Arabiya ukazao je na "strateške interese" u vezi s Rusijom.

"Ne želimo da Rusija napusti Siriju na način koji bi narušio naše odnose", rekao je u intervjuu.

Rusija, koja nastavlja svoju vojnu agresiju na Ukrajinu, ima u Siriji dvije važne vojne baze - pomorsku bazu u luci Tartus i zračnu bazu Hmejmim. Moskva se fokusira na zadržavanje obje baze, koje joj osiguravaju prisutnost u regiji Bliskog istoka i Sredozemnog mora. Glasnogovornik Kremlja sredinom decembra izjavio je da je Rusija u kontaktu "s onima koji trenutno kontroliraju situaciju u Siriji".

Shara je na čelu islamističke pobunjeničke grupe Hayat Tahrir al-Sham, koja je u novembru pokrenula kampanju s ciljem osvajanja Sirije. U Damask su ušli 8. decembra, kada je al-Assad otišao u ruski egzil. Sirijske snage gotovo da nisu pružile otpor. Ova organizacija se i dalje smatra terorističkom u mnogim državama.