Kako se Rusija može izbacititi iz vijeća sigurnosti UN-a, Bernard-Henri Lévy ima ideju
U ratu Putina protiv Ukrajine, jedno od njegovih oružja je status Rusije kao stalne članice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, što podrazumijeva ovlast blokiranja svake rezolucije. To je nasljeđe Drugog svjetskog rata i odluka da se ovaj status rezervira za pet pobjednica, uključujući Sovjetski Savez.
Ali Sovjetski Savez više ne postoji. Članstvo Rusije zahvaljuje još jednom, daleko opskurnijem događaju, sastanku 21. decembra 1991. SSSR je bio pred službenim raspadom. Čelnici 11 od 15 novih neovisnih država—sve osim Gruzije i Baltika—okupili su se u Kazahstanu
Rezultat, nakon nekoliko sati rasprave: pismo ruskog predsjednika Borisa Jeljcina glavnom sekretaru UN-a u kojem ga obavještava o uspostavi Zajednice neovisnih država i dogovoru da će Rusija naslijediti Sovjetski Savez u Vijeću sigurnosti.
Sekretar je mogao primjetiti da ništa u Povelji UN-a ne dopušta grupi država da raspolažu mjestom stalne članice. Možda se usprotivio pojmu "države nasljednice", koji se ne pojavljuje ni u jednom zakonu ili službenom tekstu. Mogao je primijetiti da devet od 11 država koje su donijele ovu odluku u to vrijeme nisu bile članice UN-a.
S obzirom na novost situacije i važnost Vijeća sigurnosti, glavni sekretar trebao je barem formalno zahtijevati rasprava u Glavnoj skupštini. Umjesto toga, Jeljcinovo obavještenje ratificirano je bez rasprave. Mnoge zemlje članice UN-a čule su za to na vijestima.
Stalno članstvo Rusije i pravo veta koje ono daje nemaju pravnu osnovu. Ruska Federacija je desetljećima terorizirala svijet pod lažnim izgovorom. Što me dovodi do ideje: Zamolite UN da ponovno otvori dosje i preispita izvorno otimanje moći koje je postavilo temelje za naš trenutni nered. Razmotrite kako je, od Buče do Mariupolja pa sve do deportacije hiljada djece iz Donbasa, Rusija ignorirala temeljna načela UN-a i opozvala ovlasti koje su Jeljcin i Putin oteli.
Što bi onda bilo s paktom iz 1945. i nasljeđem "Velikog domovinskog rata"?
Prva ukrajinska fronta Crvene armije učinila je više nego što joj je pripisao u Drugom svjetskom ratu—između ostalog, oslobodivši logor smrti Auschwitz. A ako postoji neka bivša sovjetska zemlja koja se danas zalaže za antinacizam, onda je to Ukrajina Volodimira Zelenskog.
Ukrajina može i treba naslijediti prava pale Rusije. Ukloniti Rusku Federaciju iz sjedišta stalne članice i prenijeti je u Ukrajinu. Sjećanje to dopušta, moralno je to željeti, a o tome bi mogla odlučiti otvorena rasprava među ujedinjenim i suverenim nacijama.