Neuspješna potraga
26

Kako su Amerikanci prije 65 godina "izgubili" nuklearnu bombu koja do danas nije pronađena

B. H.
Nuklearna bomba Mk 15 izgubljena u incidentu (Foto: Wikicommons)
Nuklearna bomba Mk 15 izgubljena u incidentu (Foto: Wikicommons)
Na današnji dan 5. februara 1958. godine, Zračne snage SAD-a izgubile su nuklearnu bombu u vodama blizu obale Georgie. Incident se dogodio kada se bombarder B-47, koji je bio na putu iz zračne baze Homestead na Floridi prema prekomorskoj bazi, sudario s borbenim avionom F-86.

Incident se dogodio iznad grada Savannah, a bombarder B-47 je bio teško oštećen, te je posada tražila odobrenje da ispusti bombu kako se ne bi aktivirala prilikom prisilnog slijetanja. Bomba je ispuštena u more ali posada kasnije nije mogla odredtiti tačnu lokaciju.

Riječ je bilo o hidrogenskoj bombi Mark 15, što je bila jedna od prvih vrsta nuklearnog oružja koje su razvile SAD. Bomba je dizajnira da ima snagu od 1,7 megatona, ili ekvivalent od 1,7 miliona tona TNT-a, što je činilo najmoćnijim oružjem svog vremena.

Bombarder B-47 (Foto: USAF)
Bombarder B-47 (Foto: USAF)

Gubitak bombe izazvao je veliku zabrinutost i pokrenuta je akcija potrage kako bi se locirala i pronašla. Vojska SAD-a i nekoliko civilnih agencija, uključujući Komisiju za atomsku energiju, udružili su snage kako bi pronašli bombu i spriječili potencijalnu katastrofu. Potraga je trajala nekoliko mjeseci, a u njoj je učestvovalo više od 4.000 ljudi te nekoliko brodova, aviona i podmornica.

Uprkos opsežnim naporima, bomba nikada nije pronađena i do danas se ne zna gdje se nalazi. Incident je kasnije službeno klasificiran kao "Slomljene strijele", izraz koji se koristi za opisivanje nesreće s nuklearnim oružjem koja nije rezultirala ispuštanjem radioaktivnog materijala.

Gubitak nuklearne bombe 1958. godine je dodatno naglasio opasnosti koje predstavlja nuklearno oružje i potrebu za stalnim oprezom u zaštiti takvih naprava. Incident je također poslužio kao poziv na uzbunu američkoj vojsci i doveo je do razvoja strožijih sigurnosnih protokola i procedura kako bi se osiguralo da se sličan incident nikada više ne dogodi.