Lekcije iz prošlosti
37

Kako su povezane sovjetska invazija na Finsku i ruska na Ukrajinu: Finci imaju upozorenje za Ukrajince

Piše: F. H.
Mape koje prikazuju invaziju na Finsku i Ukrajinu
Mape koje prikazuju invaziju na Finsku i Ukrajinu
Staljinova invazija Finske 1939. godine uspoređena je s agresijom Vladimira Putina u Ukrajini zbog pitanja može li dogovor koji je uslijedio nakon Zimskog rata biti nacrt za kraj sukob osam i pol desetljeća kasnije.

Helsinki je upozorio Kijev da ne smije slijediti vodstvo sporazuma koji je uslijedio nakon rata koji je započeo sovjetski diktator, a koji je uspostavio okvir za ono što je poznato kao "finlandizacija".

Finsko-sovjetski sporazum iz 1948. omogućio je Finskoj da zadrži svoju nezavisnost, ali po cijenu da postane demilitarizovana, da ostane neutralna i uskladi vanjskopolitičke odluke s Moskvom. Jedan finski stručnjak rekao je za Newsweek da takav model za Ukrajinu "pripada kanti za smeće" i da bi služio samo Putinovim interesima.

Međutim, ruski rat protiv Ukrajine ulazi u svoju četvrtu godinu 24. februara, mjesec dana nakon što se Donald Trump vrati u Bijelu kuću s obećanjem da će brzo prekinuti neprijateljstva. Špekulacije o pregovorima mogle bi pridonijeti odjecima sporazuma koji je uslijedio nakon bitaka u Drugom svjetskom ratu koje je Finska vodila protiv Moskve.

Moskovskim invazijama na Finsku 30. novembra 1939. i na Ukrajinu 2022. godine prethodili su neuspjeli pregovori, a Moskva je posjedovala ogromnu prednost u opremi i očekivala da će lako pobijediti.

"Staljin je, baš kao i Putin, mislio da će rat završiti za samo nekoliko dana", rekao je za Newsweek Pekka Kallioniemi, postdoktorand naUniverzitetu Tampere u Finskoj i tvorac Vatnik Soup koja analizira ruske dezinformacije.

"Plan je bio da se rat završi za otprilike tri sedmice, tako da bi Finska mogla biti dana Staljinu kao 'rođendanski poklon' 21. decembra", rekao je o sukobu koji je započeo 30. novembra.

Moskva je zahtijevala od svog susjeda, koji je do 1917. godine bio dio carske Rusije, da ustupi pogranične teritorije iz sigurnosnih razloga.

"Staljin je okrivio finsko vodstvo kao fašističko, a ideja invazije bila je stvoriti tampon zonu između Njemačke i SSSR-a. Sovjeti su također orkestrirali nekoliko operacija pod lažnom zastavom prije i tokom Zimskog rata, a rat je zapravo počeo nakon što su Sovjeti granatirali svoje trupe u Mainili. Sovjetska vojska imala je takozvane političke komesare, koji su pazili da nemotivirani vojnici ne pobjegnu. Slične strategije je navodno koristio PMC Wagner dok je slao valove neobučenih vojnika na bojišnicu", rekao je Kallioniemi.

Finska je odbila sovjetske napade i nanijela znatne gubitke osvajačima na temperaturama niskim do -42 stepena celzijusa.

"Staljin je poslao puno ukrajinskih vojnika da se bore protiv Finaca s vrlo osnovnom opremom, a mnogi od njih su se smrzli na smrt. Fotografije iz jedne od najbrutalnijih bitaka, bitke za Raate Road, nalikuju fotografijama iz prvih mjeseci rata u Ukrajini", opisao je.

Finska se hrabro borila za svoj suverenitet, ali je Staljin ipak postigao teritorijalne ciljeve. Ovo iskustvo poslužilo je kao upozorenje Helsinkija da Kijev ne pristane na bilo kakve zahtjeve da odloži svoje težnje za članstvo u NATO-u.

Finska ministrica vanjskih poslova Elina Valtonen rekla je da prisiljavanje Ukrajine na neutralnost neće dovesti do mirnog rješenja i da se Rusiji ne može vjerovati da će se pridržavati bilo kojeg sporazuma koji potpiše.

"Priznajmo, Ukrajina je bila neutralna prije nego što ju je napala Rusija", rekao je Valtonen Reutersu u novembru.

"Finlandizacija je model koji pripada kanti za smeće", rekla je Sari Arho Havrén, gostujući naučnik na Univerzitetu u Helsinkiju i saradnik na Royal United Services Institute (RUSI).

"Predlaganje takvog modela za Ukrajinu služi prije svega Rusiji i Putinu. Živimo u sasvim drugačijem vremenu, a okolnosti su potpuno drugačije. Za Finsku je to bila igra preživljavanja. Na nju se gledalo kao na privremeno zlo dok se balansira između Zapada i Sovjetskog Saveza. Predlaganjem finske povijesti kao održivog modela Ukrajini ne pokušava se samo pretvoriti finlandizaciju u poželjan i trajan oblik upravljanja", kazala je Arho.

Nakon ecenija neutralnosti i potaknute invazijom Moskve na Ukrajinu, Finska se konačno pridružila NATO-u u aprilu 2023. godine.