Podržala ih i Crna Gora
65

Kako su Rusi izgubili prvi moderni sukob u 20. stoljeću i ostali bez svoje pomorske flote

B. H.
Japanski vojnici se iskrcavaju u Koreji (Foto: thinkchina)
Japanski vojnici se iskrcavaju u Koreji (Foto: thinkchina)
Na današnji dan prije 119 godina 8. februara 1904. godine prije službene objave rata, japanski brodovi su napali rusku flotu u Port Arthuru. Tim činom je počeo Rusko-japanski rat, prema mnogima prvi moderni oružani sukob.

Temeljni uzroci rusko-japanskog rata mogu se pronaći u kasnom 19. stoljeću, kada su i Rusija i Japan nastojali proširiti svoja carstva i ostvariti veću kontrolu nad Dalekim istokom. Rusija je bila posebno zainteresirana za uspostavu snažne toplovodne luke u regiji, koja bi im omogućila pristup Tihom okeanu i povećala njihovu trgovinsku i pomorsku moć. U međuvremenu, Japan se želio uspostaviti kao glavni igrač u regiji i želio je proširiti vlastitu sferu utjecaja.

U Evropi se očekivala suverena pobjeda ruskih trupa
U Evropi se očekivala suverena pobjeda ruskih trupa

Sukob između Rusije i Japana prvo je izbio u vodama koje okružuju Korejski poluotok, dok su se obje sile borile za kontrolu nad regijom. Japanska mornarica pokrenula je iznenadni napad na rusku pacifičku flotu 8. februara 1904. godine, u bitci za Port Arthur, i nanijela veliku štetu ruskim brodovima. Uslijedio je niz pomorskih bitaka, uključujući bitku na Žutom moru, koja je završila pobjedom Japanaca.

U međuvremenu su japanske kopnene snage pokrenule veliku ofenzivu u Mandžuriji, a dvije strane su se upustile u niz krvavih kopnenih bitaka. Rat u Mandžuriji karakterisale su velike žrtve i brutalne borbe. Sukob se bližio kraju u martu 1905. godine, nakon velike pobjede Japana u bitci kod Mukdena. Pobjeda je uslijedila i na moru kod Tshushime kada su Rusi doživjeli najveći poraz izgubivši svoju cijelu flotu. Istu onu koja je prešla više od 33 hiljade kilometara kako bi stigla do Japana.

Japanu je 1904. objavila rat i Crna Gora, sa željom da podrži Rusiju. Naravno, Crnogorci nisu organizovano učestvovali u ratnim akcijama, tako da se prilikom sklapanja mira nitko nije sjetio Crne Gore. Mirovni sporazum između Crne Gore i Japana sklopljen je tek 2006. godine. Fiktivni rat između Japana i Crne Gore bio je najduži rat 20. stoljeća.

Japanska karikatura koja predstavlja Rusiju kao hobotnicu
Japanska karikatura koja predstavlja Rusiju kao hobotnicu

Rezultat rusko-japanskog rata bio je velika prekretnica u međunarodnim odnosima. Poraz Rusije od Japana označio je prvi put da je jedna evropska sila poražena od azijske sile u modernom dobu, što je bio veliki šok za zapadni svijet. Rat je također značajno utjecao na odnos snaga u regiji, jer se Japan pojavio kao glavni igrač na Dalekom istoku, dok je Rusija oslabljena i prisiljena preispitati svoju poziciju u regiji.

Osim političkih i vojnih implikacija, Rusko-japanski rat imao je i značajne ekonomske i društvene posljedice. Također je imao dugotrajan utjecaj na japansku ekonomiju, budući da je pobjeda zemlje u ratu uspostavila ugled Japana kao velike industrijske sile.