Bijeg u zadnji čas
33

Kako su Rusi izvukli Assada: Poručili mu da se pomiri za porazom, uvjerili ga da će završiti kao Gadaffi

Piše: B. H.
Odluku o izvlačenju Assada donio Putin (Foto: EPA-EFE)
Odluku o izvlačenju Assada donio Putin (Foto: EPA-EFE)
Rusija je prisilila bivšeg sirijskog predsjednika Bashara al-Assada da napusti Siriju nakon što je zaključila da je izgubio rat

Dok su opozicione snage brzo napredovale prema glavnom gradu Damasku, sudbina predsjednika Bašara al-Asada bila je u rukama Rusije, budući da se njegova vojska raspadala.

Još uvijek opterećena snimcima iz Libije iz 2011. godine, na kojima se vidi kako je rulja ubila i unakazila lidera Moamara Gadafija tokom građanskog rata, Moskva je odlučila spasiti svog saveznika, iako je zaključila da više ne može podržavati Asadov režim, objavio je Bloomberg.

Predsjednik Vladimir Putin zahtijeva da sazna zašto ruska obavještajna služba nije uočila rastuću prijetnju Asadovoj vlasti na vrijeme, rekao je za Bloomberg izvor blizak Kremlju, upoznat sa situacijom.

Rusija je uvjerila Asada da će izgubiti borbu protiv naoružanih grupa predvođenih bivšim ogrankom Al-Kaide HTS-om i ponudila njemu i njegovoj porodici siguran prolaz ako odmah napusti zemlju, prema riječima tri osobe upoznate sa situacijom, koje su zatražile da ostanu anonimne zbog osjetljivosti teme.

Ruski obavještajci su organizirali bijeg, prevozeći Asada avionom sa ruske zračne baze u Siriji, rekli su dva izvora za Bloomberg. Transponder aviona je bio isključen kako bi se izbjeglo praćenje, kazao je jedan od njih.

Intervencija kojom je sirijski diktator sa svojom porodicom odveden u egzil označila je kraj više od pola stoljeća vladavine Asadove dinastije, nakon što je Bašar naslijedio svog oca Hafeza, koji je bio predsjednik od 1971. do svoje smrti 2000. godine. Nekoliko sati nakon Asadovog odlaska, militanti su bez otpora ušli u Damask i proglasili pobjedu u sirijskom sukobu koji je trajao gotovo 14 godina.

Putin se, za sada, nije javno oglasio o kolapsu Asadovog režima.

"Ovo je bila kontrola štete", rekao je Ruslan Puhov, direktor moskovskog Centra za analizu strategija i tehnologija, koji se bavi pitanjima odbrane i sigurnosti. Kazao je da je "vrlo logično" da je Rusija Asadu rekla da se povuče, jer je htjela izbjeći krvoproliće u kojem bi doživio istu sudbinu kao Gadafi ili irački lider Sadam Husein, koji je obješen 2006. nakon suđenja.

Sa strahom za budućnost svojih ključnih vojnih baza u Siriji — pomorske luke u Tartusu i zračne baze u Hmeimimu — Kremlj pokušava predstaviti pozitivan ishod nakon što su događaji na terenu iznenadili zvaničnike.

Ruski mediji plasiraju poruku da je Assad kriv za svoj poraz, dok Moskva naglašava da ga nije napustila i da bi se sada trebala fokusirati na očuvanje svojih strateških interesa u Siriji i širem Bliskom istoku.

Rusija je u početku bombardirala opozicione borce u pokušaju da ih potisne i ojača Assadove snage. Međutim, kako je sirijska vojska pružala malo otpora dok su pobunjenici zauzimali grad Hamu nekoliko dana nakon što su osvojili Alep, Rusija je zaključila da ne može zaštititi režim dok opozicija napreduje prema strateškom gradu Homsu, rekao je jedan izvor.

Ministarstvo vanjskih poslova Rusije u nedjelju je objavilo da je Assad podnio ostavku i napustio zemlju, dodajući da je Moskva u kontaktu sa "svim sirijskim opozicionim grupama."