U prvoj sedmici nakon invazije na Ukrajinu, došlo je do porasta cijena u ruskim prodavnicama za 2,2%, najveći porast su doživjele cijene hrane. Pad vrijednosti rublje je natjerao trgovce da dignu cijene.
Darija (ime izmijenjeno) je u izjavi za BBC istakla kako još nije vidjela prazne police.
"Hrane neće nestati, ali će postati skuplja. Koliko skuplje, ne mogu zamisliti, strah me čak i misliti o tome", rekla je ova stanovnica Moskve.
Jan, stanovnik EU, koji živi i radi u Moskovi je rekao kako namirnice koje je 20. februara naručio za 5.500 rublji, sada koštaju 8.000 rublji. "Cijena mlijeka se gotovo udvostručila", dodao je.
Cijene šećera i žitarica su već u februaru bile veće za 20% nego u istom periodu prošle godine. Ruska državna novinska agencija Tass je izvjestila kako su se se neki trgovački lanci složili da ograniče rast cijena na 5%. Drugi uvode ograničenje na količinu koju je moguće kupiti za brašno, šećer i ulje.
"Kupila sam 4 kilograma kafe, 4 litra suncokretovog ulja i 4 litra maslinovog ulja, također i 4 boce viskija", izjavila je Darija dodajući da je naručila tromjesečne zalihe lijeka za visok pritisak jer je već teško doći do određenih lijekova.
Pavel, predavač na univerzitetu sa ženom i dvoje djece je tragao za kućnim uređajima. Kaže kako su na prvi dan početka rata cijene skočile za 30%. Uspio je kupiti frižider, štednjak, mašinu za veš, kuhalo i naručiti krevet i kredenac iz IKEA, dan prije nego je zatvorena.
Za Ruse je posebno simboličko značenje imalo zatvaranje 847 restorana McDonaldsa. McDonalds je jedna od prvih zapadnih kompanija koja je otvorena u Sovjetskom savezu. U satima po objavi zatvaranja McDonaldsa stvorili su se kilometarski redovi ispred restorana, a cijene su bile deset puta veće od normalnih.
Darija smatra da je predsjednik Vladimir Putin kriv za sankcije, ali većina Rusa informacije dobija samo iz državnih medija te za sankcije optužuju zapad iskazujući podršku predsjedniku.