Mogu li do pobjede?
55

Kamala Harris i Tim Walz imali jasnu poruku kroz kampanju: Mi nismo Donald Trump

Piše: Nihad Žunić
Tim Walz i Kamala Harris predstavili su se kao posljednja brana pred Trumpom (Foto: EPA-EFE)
(Foto: EPA-EFE)
U utorak će građani SAD-a izabrati svog novog predsjednika ili predsjednicu. Za mjestu u Bijeloj kući, iz Demokratske stranke, bore se Kamala Harris i njen potpredsjednički kandidat Tim Walz.

Harris je prije četiri godine neceremonijalno odustala od svoje kampanje u korist Joea Bidena, aktuelnog predsjednika SAD-a, da bi je on "nagradio" mjestom potpredsjednice.

Iako je 2020. godine odustala zbog manjka podrške, danas je situacija potpuno drugačija.

Kada je preuzela nominaciju Demokratske stranke, Harris je popravila rezultat kojeg je imao Biden, koji je od kampanje odustao nakon što je u debati s Donaldom Trumpom imao veliki broj gafova.

Harris je, dakle, suštinski u kampanji dosta manje od Trumpa, ali je uspjela da nadoknadi prednost koju je on imao nad Bidenom. Danas je situacija izrazito tijesna, s tek par postotaka koje dijele dvoje kandidata u ključnim saveznim državama.

Tim Walz kao potencijalna greška

Prva velika odluka koju je Harris donijela ticala se njenog potpredsjedničkog kandidata. Izbor je na kraju pao na dvije osobe, a Harris je izabrala Walza, guvernera savezne države Minnesota, ispred Josha Shapira, Walzovog "kolege" iz Pennsylvanije.

Iako je Walz imao neke pozitivne strane, poput činjenice da se radi o bijelom muškarcu iz ruralnog dijela SAD-a (rođen u Nebraski), napadi republikanaca su brzo otkrili i neke mane ovog izbora.

Tako je Walz više puta uhvaćen u potencijalno spornim izjavama, za koje je on kasnije rekao da se "nije dobro izrazio." Pored toga, pojedine Walzove odluke na mjestu guvernera označene su "ekstremno lijeve", barem za standarde američke politike, zbog čega je također bio meta kritika Republikanske stranke.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Ipak, analitičari kažu kako je najveći problem s ovim izborom bio što nije izabran Shapiro. Dok je Minnesota skoro pa sigurna država za demokrate, u Pennsylvaniji se vodi "rat" za svaki glas. Kada se uzme u obzir da je Shapiro izrazito popularan u svojoj saveznoj državi, mogli bi se vratiti upravo na ovaj izbor kao jedan od ključnih momenata kampanje, ako Harris i Walz izgube.

Demokratska konvencija kao vrhunac kampanje

Ubrzo po izboru Walza za potpredsjedničkog kandidata, Harris je imala svoj najbolji period u kampanji, a to je bila Demokratska nacionalna konvencija (DNC), održana od 19. do 22. augusta ove godine u Chicagu.

Na bini su se smjenjivali brojni bivši i aktuelni političari koji su stali iza Harris. Posebno se istakla podrška bračnog para Obama, Baracka i Michelle, kao i Billa Clintona i njegove supruge Hillary. Oni su i dalje među najpopularnijim demokratskim političarima u SAD-u, i njihova podrška je izrazito značila Harris.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Njen govor je također označen kao izrazito dobar, a poruka koje su demokrate poslale SAD-u je bila jedinstvena i puna samopouzdanja.

U tom periodu, Harris je imala svoju najveću prednost nad Trumpom, mada su tada analitičari upozoravali da će entuzijazam splasnuti.

Debata održala Harris pri vrhu, ali onda je krenulo "nizbrdo"

Prva (i jedina) debata između Harris i Trumpa održana je početkom decembra, kada je već polako počinjao opadati optimizam koji je okruživao njen tim.

Međutim, ovaj period, koji je u američkim medijima kolokvijalno nazvan "medeni mjesec", je produžen zbog ove debate. Harris i Trump nisu imali pretjerano substantivan razgovor, ali je njena mirnoća u kontrastu s Trumpovim ponašanjem dobro rezonirala s glasačima.

Pri tome, Harris je uspjela da se koliko-toliko izdigne iz debatnog blata u kojem Trump uživa i koji je, između ostalog, koštao Hillary Clinton značajnog broja glasova 2016. godine, zbog čega je dobila dodatne poene.

Ipak, uz meteorski rast njene popularnosti poslije nominacije znalo se da će doći do pada, a on je došao u najgorem trenutku, tik pred početak oktobra, ključnog mjeseca za predsjedničke izbore.

U fokus javnosti došla je činjenica da Harris nije radila intervjue i press konferencije, te da je svoju poruku slala isključivo putem skupova gdje je, nerijetko, čitala već pripremljene govore. U kontrastu s njenom kampanjom, Trump i njegov potpredsjednik JD Vance su često bili u medijima, pa čak i na TV stanicama koje nisu pretjerano naklonjene republikancima.

Sve je to koštalo Harris, koja je, očigledno u panici, masovno zakazivala intervjue i gostovanja na podcastima u samom sutonu kampanje. Ipak, koncezus među stručnjacima je da joj to ne ide kao Trumpu.

Kampanja sa samo jednom jasnom porukom

Kada bi se sumirala kampanja Harris i Walza u jednoj frazi, ona bi bila: Mi nismo Donald Trump.

Dok se u nekim prethodnim kampanjama više govorilo o konkretnim planovima i idejama za budućnost, Harris se koncentrisala na kontrast nje i njenog protukandidata.

U skoro svim svojim govorima, Harris je više pažnje posvećivala tome šta Trump radi, govori i šta planira uraditi, u njenoj interpretaciji, ako ponovo postane predsjednik SAD-a.

Dok je anti-Trump sentiment, opravdano, izrazito jak u SAD-u, ozbiljna pitanja će se postavljati unutar Demokratske stranke u kontekstu ove predizborne kampanje ako Harris izgubi u utorak.

Biden je prije četiri godine imao slične obrise kampanje, predstavljajući se kao centrista i anti-teza Trumpovskom "ludilu", ali je on u tom trenutku iza sebe imao više od 40 godina iskustva u politici te konkretne ideje.

Harris, s druge strane, je više vremena provela na imenovanim pozicijama (glavni tužilac u Kaliforniji, potpredsjednik SAD-a) nego na izabranim, što znači da ljudi nisu imali obrazac stavova koje mogu pripisati njoj, kao što je to slučaj s Bidenom.

Promjena "u desno" može je koštati glasova mladih

Poruka o kontrastu njene i Trumpove kampanje možda je jedina stvar vezana uz Harris koja je kroz cijeli predizborni period ostala ista, jer je aktuelna potpredsjednica često mijenjala svoje stavove.

Konkretno, Harris je od svog vremena u Senatu SAD-a (2017. do 2021. godine) do danas značajno promijenila stajališta po brojnim pitanjima, a skoro svaka promjena bila je prema desnom političkom spektru.

Tako je, najvjerovantije zarad glasova u Pennsylvaniji, Harris odustala od agresivne kampanje za "zelenu energiju." U prošlosti je zahtijevala zabranu "frackinga", metode izvlačenja prirodnog gasa iz kamena koja je posebno važna za ekonomiju ove savezne države, ali je taj stav promijenila.

Pored toga, odbila je osuditi zločine Izraela u sukobu ove države s palestinskom grupom Hamas, često ponavljajući stavove koji dolaze iz Tel Aviva.

Promjena stava po dva pitanja, uz nekoliko drugih, došla je zbog jednog razloga - dobijanje glasova republikanaca kojima smeta Trump zbog njegovog karaktera.

Međutim, u potrazi za ovim glasovima, Harris je potencijalno izgubila progresivce, odnosno mlade liberale koji su okrenuti ekologiji i koji masovno protestuju protiv izraelskih zločina u Palestini.

Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE

Iako u ovoj grupi nema veliki broj glasača, odnosno nije jedna od ključnih grupa u SAD-u, Harris je računala i na mlade, i to posebno one koji prvi put izlaze na izbore, kako bi došla do pobjede. Ako oni odluče ostati kući, u izborima gdje su ankete ovoliko tijesne to može biti ogromna razlika.

Može li se Harris odvojiti od Bidena i učiniti Trumpa glavnom temom izbora?

Ključna stvar za pobjedu Harris jeste da ovi izbori budu konačni referendum o Trumpu. Drugim riječima, njena kampanja je predstavila ove izbore kao odlučni glas SAD-a protiv Trumpa i njegove retorike, te da bi glasom za nju konačno ugasili njegovu političku karijeru.

Ako glasači 5. novembra budu razmišljali o Trumpu, njegovoj retorici i nepredvidljivosti, Harris će pobijediti. Ipak, ako se Harris ne uspije dovoljno odvojiti od administracije Joea Bidena, koju mnogi krive za loš ekonomski status Amerikanaca, teško je vidjeti scenarij u kojem Trump neće postati novi predsjednik SAD-a.