Putokaz za sve druge?
21

Kamion za smeće, friteza i influenseri: Kako je Trumpu nekonvencionalna kampanja donijela pobjedu

B. H.
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Ilustracija: A. L./Klix.ba
Donald Trump je svojom kampanjom na predsjedničkim izborima 2024. godine dodatno istakao jedinstveni pristup političkom marketingu, koristeći neuobičajene simbole i događaje kako bi prenio poruku i privukao pažnju medija i birača.

Vožnja kamiona za smeće, rad u McDonald’su i saradnja s popularnim influenserima samo su neki od elemenata kampanje kojima je pokazao sposobnost prilagođavanja trenutnim trendovima i uspješnog korištenja populističke simbolike.

Njegova kampanja mogla bi postati šablon za političke kampanje budućnosti, gdje se naglasak stavlja na spektakl, vizualne poruke i direktnu komunikaciju s biračima.

Provokativna poruka i simbolika

Trumpova vožnja kampanjom brendiranog kamiona za smeće 30. oktobra u Wisconsinu je pokrenula razgovor o njegovoj upotrebi političke simbolike.

Ovaj događaj, najavljen kao odgovor na nedavnu izjavu predsjednika Joea Bidena, bio je jasna poruka Trumpove kampanje. Biden je ranije opisao Trumpove pristalice kao "smeće", što je Trump iskoristio vozeći kamion za smeće – ironizirajući Bidenovu izjavu i predstavljajući se kao lider koji je u kontaktu s "običnim Amerikancima".

Ovo nije bio samo slučajni događaj, već promišljeni potez s jasnom porukom: Trump je sebe prikazao kao nekoga ko se ne boji simbolički "započeti s dna", s obzirom na to da su njegovi protivnici "gore" na političkom vrhu.

Za njegove pristalice, vožnja kamiona bila je dokaz Trumpovog prkosa i spremnosti da direktno odgovori svojim kritičarima, dok su protivnici ovo vidjeli kao jeftinu političku predstavu bez stvarnog značaja. Ovime je također naglasio svoju namjeru da svojom populističkom retorikom istakne navodnu odvojenost trenutne administracije od svakodnevnih briga radničke klase.

Rad u McDonald’su kao povezivanje s radničkom klasom

Samo nekoliko dana prije egzibicije s kamionom, Trump se pojavio u McDonald’su u Pennsylvaniji i odradio kratku "smjenu" na fritezama, u sklopu svoje kampanje za povezivanje s radničkom klasom. Ovaj događaj je bio odgovor na izjavu demokratske kandidatkinje Kamale Harris, koja je tvrdila da je radila u McDonald’su tokom fakultetskih dana.

Trump je ovu tvrdnju osporio, sugerirajući da Harris koristi ovu priču kako bi pridobila simpatije, a zatim je sâm prionuo na rad u poznatom lancu brze hrane.

Njegov "radni dan" u McDonald’su bio je idealna prilika da naglasi svoju bliskost s običnim radnicima, posebno u kontekstu sve veće političke i ekonomske podjele u Sjedinjenim Američkim Državama. Iako je događaj bio insceniran, on je rezonirao s Trumpovim biračima, koji ga vide kao "čovjeka iz naroda" koji razumije svakodnevne probleme radničke klase.

S druge strane, kritičari su ovaj potez vidjeli kao inscenaciju koja nema veze s istinskim problemima radničke klase, smatrajući da se milijarder koristi simbolima koje ne razumije iz prve ruke.

Strimeri i influenseri: Digitalna strategija i dosezanje mlađe publike

Trump je značajno proširio svoje prisustvo na digitalnim platformama, koristeći nove kanale kako bi došao do mlađih birača. Njegov intervju od tri sata s poznatim podkasterom Joeom Roganom bio je jedan od najdužih intervjua koje je dao kao kandidat, i pokazao je njegovu sposobnost prilagođavanja formatima popularnim među mlađim generacijama.

Ovaj intervju, kao i njegove prethodne pojave kod influensera poput Logana Paula i Adina Rossa, privukli su veliku pažnju javnosti i otvorili mu pristup potpuno novoj demografskoj grupi.

Kroz platforme poput Kicka i YouTubea, gdje su prisutni milioni mladih gledatelja, Trump je uspješno osigurao platformu izvan tradicionalnih medija, omogućujući direktan kontakt s biračima koji su skeptični prema uobičajenim političkim kanalima.

Njegov razgovor s Adinom Rossom, poznatim po kontroverznim izjavama, održan u njegovom domu u Mar-a-Lagu, pokazao je i otvorenost prema formatima koji se znatno razlikuju od tradicionalnih političkih intervjua. Trump je iskoristio popularnost ovih influencera kako bi osigurao da njegova poruka dođe do publike koja možda ne prati politička dešavanja putem standardnih kanala.

Simbol početka nekonvencionalne kampanje

Još od svog čuvenog spuštanja pokretnim stepenicama u Trump Toweru 2015. godine, Trump je uspostavio sebi prepoznatljiv stil vođenja kampanje. Taj trenutak postao je simbol njegove političke avanture i poslužio kao prvi korak u kreiranju brenda političara koji je uvijek voljan izazivati norme i probijati granice političke konvencije.

Ovo spuštanje, koje je Trump kasnije opisao kao scenu s dodjele nagrada, postalo je vizualna metafora njegove ideje "silaska među narod" – uz poruku da je spreman da se suoči s političkom elitom i "spusti" na nivo običnog Amerikanca.

Ova ikonična scena postavila je "stadard" za sve Trumove nastupe popraćene spektaklom i simbolima. Kritičari su spuštanje pokretnim stepenicama vidjeli kao narcisoidnu predstavu elitizma, ali za Trumpove pristalice, ovaj trenutak je označavao prelazak političkog outsidera u mainstream, naglašavajući njegovu viziju američkog sna kao koncepta otvorenog za sve.

Kampanja s dramatičnim simbolima: Budući model političkog marketinga?

Trumpov način vođenja kampanje tokom izbora 2024. godine predstavlja model kako političke kampanje mogu izgledati u budućnosti. Umjesto formalnih okupljanja i dosadnih govora, Trump koristi spektakularne događaje i provokativne simbole koji ostavljaju snažan vizualni dojam.

Dok tradicionalni političari možda oslanjaju svoje kampanje na program i politiku, Trump to čini kroz nešto što je bliže novim generacijama i "običnim" ljudima. Time on osigurava neprekidnu medijsku pažnje.

Trumpov pristup kampanji nije samo oblik političkog marketinga, već predstavlja i suštinsku strategiju za dominaciju u digitalnom prostoru koji će u budućnosti postati sasvim sigurno i jedini relevantan medij.

Na ovaj način, Trump stvara model političke kampanje u kojem su simbolika, spektakl i direktan pristup biračima ključne komponente.

Ovaj model, koji se oslanja na nekonvencionalnost i kontroverzu, mogao bi postati inspiracija za buduće političare širom svijeta koji će nastojati da pridobiju pažnju koje sve više cijeni atrakciju, spektakl i neposrednost.