Kanadska pokrajina dekriminalizira korištenje manjih količina teških droga
Kanadska federalna vlada odobrila je zahtjev pokrajine zapadne obale da se isproba trogodišnji eksperiment. Slijedi sličnu politiku u obližnjoj američkoj državi Oregon, koja je dekriminalizirala teške droge 2020. godine.
Prije lansiranja pilot-projekta, dužnosnici Britanske Kolumbije i savezni dužnosnici predstavili su pravila prema savezno odobrenom izuzeću od Zakona o kontroliranim drogama i supstancama.
Iako će te supstance ostati ilegalne, odrasle osobe za koje se pronađe da posjeduju ukupno manje od 2,5 g droge neće biti uhapšene, optužene niti će im se supstance oduzeti. Umjesto toga, ponudit će im se informacije o dostupnim zdravstvenim i socijalnim uslugama.
Savezna ministrica mentalnog zdravlja i ovisnosti Carolyn Bennett u ponedjeljak je ovaj potez nazvala monumentalnom promjenom u politici droga koja daje prednost poticanju odnosa povjerenja i podrške u zdravstvenim i socijalnim službama umjesto daljnje kriminalizacije.
Oko 10.000 stanovnika umrlo je od predoziranja drogom otkako je Britanska Kolumbija 2016. godine proglasila javnozdravstvenu opasnost zbog droga.
"Dekriminalizacija ljudi koji koriste droge razbija strah i sram povezan s upotrebom supstanci i osigurava da se osjećaju sigurnije posegnuvši za podrškom koja im spašava život", rekla je Jennifer Whiteside, ministrica britanske Kolumbije za mentalno zdravlje i ovisnosti.
Hiljadama policajaca u pokrajini ponuđena je obuka o promjeni pravila, uključujući one u Vancouveru, najvećem gradu u pokrajini. Program će trajati od 31. januara 2023. do 31. januara 2026. godine, osim ako ga savezna vlada ne opozove.
Neki su stručnjaci doveli u pitanje granicu od 2,5 g, rekavši da ona nije dovoljna da bi se objasnile navike mnogih ovisnika. Prodaja droge i dalje je ilegalna. Također je zabranjeno posjedovanje droge u školama, dječjim vrtićima i zračnim lukama.
Kanada je 2018. godine legalizirala rekreacijsku upotrebu kanabisa za odrasle u cijeloj zemlji.
Ali četiri droge koje su sada dopuštene u malim količinama i dalje su zabranjene, što znači da se ne planiraju prodavati u trgovinama, za razliku od marihuane. Njihovo krijumčarenje preko granica također je i dalje nezakonito.