Birališta u Kataloniji su zatvorena u 20 sati, a građani su se izjašnjavali o nezavisnosti uprkos sudskoj zabrani referenduma i intervenciji policije.
Španska policija je tokom zauzimanja 92 škole s glasačkim kutijama rastjerivala građane koji su tijelima branili kutije, nakon čega su povrijeđene 844 osobe, od kojih dvanaest policajaca, dok su četiri osobe uhapšene.
Prema katalonskom Ministarstvu zdravlja, najviše je povrijeđenih u Barceloni, njih 335.
Katalonski predsjednik Carles Puigdemont rekao je u nedjelju navečer kako je nakon referenduma ostvareno pravo da Katalonija bude nezavisna država u obliku republike.
"Vlada kojom predsjedam će idućih dana poslati u parlament izraz želje za suverenitetom našeg naroda, odnosno rezultate današnjeg izjašnjavanja, kako bi se mogao primijeniti zakon o referendumu", rekao je Puigdemont.
Sinoć je španski premijer Mariano Rajoy pozvao katalonsku vladu da "odustane od novih koraka koji nigdje ne vode". Španski ustavni sud je ranije poništio zakon o referendumu donesen u katalonskom parlamentu te izjašnjavanje proglasio nezakonitim.
Skupine koje se zalažu za nezavisnost Katalonije i sindikati najavili su generalni štrajk za utorak u znak protesta protiv policijske akcije usmjerene protiv referenduma, ali i kako bi iskoristili zanos ljudi iskazan u nedjelju.
Gradonačelnica Barcelone Ada Colau kritizirala je policijsku akciju. "Kao gradonačelnica Barcelone zahtijevam trenutnu obustavu policijske akcije protiv nenaoružanog naroda", rekla je nakon što je glasala na referendumu.
Rajoy je pak napomenuo kako je policija postupila u skladu sa zakonom te da je za događaje kriva isključivo katalonska vlada jer je "promovirala kršenje zakona".