Izvještaji navode da države koje stoje iza sankcija Kataru – Saudijska Arabija i saveznici, među kojima su Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), Bahrein i Egipat, zahtijevaju zatvaranje Al Jazeere, medijske mreže koja se našla na meti zbog kritičkog izvještavanja o Bliskom istoku.
Šeik Mohammed bin Abdulrahman Al Thani rekao je na konferenciji za medije u Parizu kako ne zna zašto je blok predvođen Saudijskom Arabijom blokirao Katar.
"Ne radi se o Iranu ili Al Jazeeri", kazao je on. "Nemamo pojma koji su pravi razlozi… Katar je spreman da sjedne i razgovara o bilo čemu što je vezano za sigurnost Zaljeva".
Dodao je kako njegova država neće prihvatiti "diktat stranaca".
"Doha odbacuje raspravu o bilo čemu vezanom za Al Jazeeru, budući da to smatra unutrašnjim pitanjem", rekao je katarski šef diplomatije, a prenosi Katarska novinska agencija. "Odluke vezane za katarska unutrašnja pitanja dio su suvereniteta te zemlje i niko se ne može miješati u to", dodao je.
Nakon krize koja je izbila prošle sedmice, Saudijska Arabija je zatvorila ured Al Jazeere i ukinula licence za rad, optužujući tu mrežu da promovira "terorističke grupe" u regiji.
Egipat je odavno izbacio Al Jazeeru iz zemlje i zaplijenio opremu u predstavništvu u Kairu.
Vlada predsjednika Abdel Fattaha al-Sisija je mjesecima držala u zatvoru novinare Al Jazeere. Producent Mahmoud Hussein je u egipatskom zatvoru već 175 dana.
Organizacija Reporteri bez granica osudila je pritisak na Al Jazeeru.
Al Jazeera je osudila mjere koje je nametnula Saudijska Arabija i pozvala Vladu te zemlje da "poštuje slobodu medija i dozvoli novinarima da nastave raditi svoj posao, bez zastrašivanja i prijetnji".
U tekstu objavljenom prošle sedmice u Hindustan Timesu, bivši online urednik Al Jazeere Ruben Banerjee je napisao:
"Gušenje glasa Al Jazeere, koja se ponosi time što je 'glas onih koji ga nemaju', bit će zločin", napisao je Banerjee.