Nakon "zavrtanja" plina
21

Katastrofa u separatističkom Pridnjestrovlju: Vlasti naredile stanovnicima da se griju u jednoj prostoriji

Piše: B. H.
Tiraspol (Foto: Novosti Pridnestrovya)
Tiraspol (Foto: Novosti Pridnestrovya)
Posljedice zaustavljanja tranzita ruskog plina preko Ukrajine već se osjećaju u neposrednom susjedstvu, na europskoj periferiji. Prve na udaru su Moldavija i njezina pobunjenička Pridnjestrovska Republika.

U Pridnjestrovskoj republici su prvih dana nove godine električnu energiju imali samo bolnice i objekti kritične infrastrukture. "Radijatori su jedva topli. Plina još uvijek imamo, ali je pritisak vrlo nizak - samo ono što je ostalo u cijevima," rekao je za BBC lokalni stanovnik po imenu Dimitrij.

Protok ruskog plina kroz Ukrajinu prema srednjoj i istočnoj Europi zaustavljen je na Novu godinu nakon isteka sporazuma o tranzitu između zaraćenih država, dok je Kijev odbio nastaviti poslovanje s Moskvom. Pridnjestrovski dužnosnici su izjavili da su u petak navečer stupile na snagu mjere povremenih isključenja električne energije.

Uglavnom rusofona regija, koja se nalazi na granici Moldavije i Ukrajine i koja se od Moldavije odvojila devedesetih godina prošlog stoljeća, ruski plin primala je preko Ukrajine i koristila ga za proizvodnju električne energije. Službeni Telegram kanal vlade iz Tiraspolja objavio je da će opskrba električnom energijom ubuduće biti prekidana na tri sata, od 14 do 17 sati, u mnogim okruzima.

Predsjednik samoproglašene republike Vadim Krasnoselski ranije je izjavio da su nestanci električne energije neizbježni. Rekao je da regija ima zalihe plina za 10 dana ograničene upotrebe na sjeveru i dvostruko toliko na jugu. Nije naveo postoje li planovi za nabavku nakon toga. U posljednjoj objavi na Telegramu rekao je da bi prekidi električne energije u nedjelju mogli biti produženi na četiri sata. Naveo je da je glavna elektrana prešla s plina na ugalj i da će moći proizvoditi električnu energiju za januar i februar.

Stanovnicima lokalne zajednice savjetuje se da se griju okupljanjem u jednoj prostoriji, pokrivanjem prozora zavjesama ili dekom i korištenjem električnih grijalica. Cijela industrija je zaustavljena, osim proizvodnje hrane.

U Moskvi za nastalu situaciju okrivljuju Kijev, koji je odlučio zaustaviti tranzit ruskog plina kroz svoje područje. Ukrajina je istovremeno ušla u diplomatski spor sa Slovačkom, koja također značajno ovisi o isporukama ruskog plina preko teritorija susjedne zemlje.

Moldavija, najsiromašnija evropska država, oko 60 posto potreba za plinom pokriva uvozom iz Rumunije, dok ostatak proizvodi sama. Međutim, nestanci električne energije u Pridnjestrovlju donose velike probleme jer se u republici nalazi elektrana koja područja pod kontrolom vlade snabdijeva električnom energijom po fiksnoj i niskoj cijeni, navodi Reuters.

Moldavski premijer Dorin Recean izjavio je u petak da se njegova zemlja suočava s krizom sigurnosti nakon što je Pridnjestrovlje uvelo nestanke električne energije, ali je također rekao da je vlada u Kišinjevu pripremila alternativne aranžmane s mješavinom domaće proizvodnje i uvoza električne energije iz Rumunije.

U Moldaviji također krive Moskvu i navode da je ruski trgovac plinom Gazprom mogao isporučiti plin zaobilazeći teritorij Ukrajine, ali to namjerno nije učinio. Gazprom je još 28. decembra objavio da će od 1. januara obustaviti izvoz plina u Moldaviju, tvrdeći da država nije platila 709 miliona dolara (678 miliona eura) dugova za ranije isporuke. U Kišinjevu te navode negiraju i tvrde da dug iznosi samo 8,3 miliona eura.