Klix.ba u Astani
22

Kazahstan uspješno balansira "između dvije vatre": Saradnja sa SAD-om, ali i Rusijom

I. M.
Maketa Astane, glavnog grada Kazahstana (Foto: Klix.ba)
Maketa Astane, glavnog grada Kazahstana (Foto: Klix.ba)
Uprkos velikim izazovima koje posljednje promjene u svijetu uzrokuju za svaku zemlju, ekonomija Kazahstana nije samo da uspjela izbjeći krizu, već se i nastavila razvijati.

Tokom press konferencije ministar nacionalne ekonomije Kazahstana Alibek Kuantirov je poručio da je Kazahstan otvoren za sve partnere, i zapadne i ruske te da je upravo balansiranje odnosa sa svim zemljama doprinijelo razvoju ekomonije. Za samo godinu dana ulaganja u osnovna sredstva porasla su za 7,9 posto, a jedan od ključnih razloga su upravo strane investicije.

"Nastavit ćemo da sarađujemo sa Rusijom, ovo je naš najveći partner. Zadržavamo neutralnu poziciju. Mi imamo svoje stavove i naš rad treba da bude u korist stanovništva”, rekao je ministar ekonomije.

Ipak je naveo da rizici povezani sa trenutnom geopolitičkom situacijom i konfrontacijom između pojedinih zemalja ostaju jedan od najvažnijih problema na ekonomskoj agendi Kazahstana.

“Preduzimamo sve potrebne mjere da ih ublažimo i minimiziramo negativne posljedice po našu privredu. U sklopu ovog rada uspostavili smo dijalog i održavamo redovne kontakte sa našim zapadnim partnerima, posebno sa Sjedinjenim Državama. Istovremeno, kao punopravni član EAEU i STO, Kazahstan ima za cilj da nastavi trgovinske odnose sa Rusijom”, rekao je ministar.

Zauzimanje neutralne pozicije dalo je svoje rezultate. Prema riječima ministra, izvoz zemlje je povećan za 39,9 posto i iznosio je 84,4 milijarde dolara, dok je rast izvoza prerađene robe porastao za 33,6 posto. Uvoz je porastao za 20,8 posto na 50 milijardi dolara. Poručio je i da ove godine očekuju rast BDP-a od 4 posto.

Naftni potencijal Kazahstana

Kazahstan jedna je od zemalja koja ima veliki naftni potencijal te aktivno razvija i povećava izvoz nafte u druge zemlje. Po ovom pitanju kazahstanska nacionalna naftna kompanija se također pridržava neutralne politike i razvija saradnju u svim smjerovima.

Početkom ove godine Kazahstan je počeo isporučivati naftne prerađevine Njemačkoj. Pored toga izvoz nafte će uskoro nastaviti kroz naftovod Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) što će u mnogome olakšati izvoz.

O tome je saopštio zamjenik ministra vanjskih poslova Kazahstana Roman Vasilenko naglasivši da rad ovog naftovoda bio poremećen tragičnim zemljotresom u Turskoj.

Magzum Mirzagaliyev, predsjednik Upravnog odbora JSC NC KazMunayGas je poručio da pandemija COVID-19 izazvala veliki logistički poremećaj, dok rat u Ukrajini nije puno utjecao na izvoz nafte u druge zemlje. Nafta koja ide preko Rusije ne podliježe sankcijama i slobodno ide do drugih zemalja. Pored toga, naglasio je da se krajem marta očekuje ponovno otvaranje naftovoda BTC, a putem kojeg planiran je izvoz 3-3,5 miliona tona nafte.

"Naša kompanija aktivno radi na novim istraživanjima zahvaljujući kojem otkrivaju se novi izvori nafte širom Kazahstana. Ovo otvara brojne mogućnosti povećanja izvoza kako u susjedne zemlje, tako i drugim zemljama širom svijeta", rekao je.

Ekološki izazovi

Pored rasta naftne industrije, vlada Kazahstana posebnu pažnju pridaje i okolišu. Istraživanja novih izvora nafte organizuju se u saradnji sa Ministarstvom ekologije i prirodnih resursa. Pored toga, nacionalna naftna kompanija učestvuje u međunarodnim projektima cilj kojih je proizvodnja zelenog vodonika.

Veliki ekološki izazov sa kojim se suočio Kazahstan je isušivanje Aralskog mora. Ministrica ekologije i prirodnih resursa Kazahstana Zulfija Sulejmenova je poručila da je ova kriza jedna od najvećih katastrofa i to nije samo ekološko, već i socijalno pitanje.

“Sada vlada zemlje ulaže napore da obnovi sjeverni dio mora. Posebno se trudimo da povećamo nivo vode u moru, radimo na tome kako da zaštitimo njegov ekosistem”, rekla je ona.

Još jedan od važnih ekoloških problema predstavlja teritorija zemlje na kojoj se organizovala nuklearna testiranja. Ministrica Sulejmenova je poručila da se testiranja sprovodila na ogromnoj teritoriji koja se još uvijek ne može koristiti.

"Zona koja je bila podvrgnuta nuklearnim testiranjima bila je veoma velika. Još uvijek ima posljedica. Ispitivanja su vršena 50 godina. Ljudi to pamte. Ovo je velika katastrofa. Kao građanka Kazahstana, koja je ovdje rođena i odrastala, razumijem sve posljedice nuklearnog testiranja. Mislim da je to jedan od razloga zašto se zalažemo za neproliferaciju nuklearnog oružja na svjetskoj sceni", rekla je ministrica.

Povezan rad Ministarstva ekologije i prirodnih resursa sa nacionalnom naftnom kompanijom Kazahstana rezultira pravilnim razvojem naftne industrije i sprječavanjem pojavljivanja novih ekoloških problema.

Vlada Kazahstana pokazuje da samo zajedničkim radom na rješavanju izazova može se doći do vidljivih rezultata i progresa, a što se odnosi na sve ključne oblasti za jednu zemlju.