Kineska vojska je 27. jula lansirala raketu koja je koristila sistem "frakcijskog orbitalnog bombardovanja" za pomicanje nuklearno sposobnog "hipersoničnog kliznog vozila" po zemlji prvi put, prema četiri osobe upućene u procjene američke obavještajne službe, piše Financial Times.
Kina je nakon toga 13. augusta izvršila drugi hipersonični test, prema riječima dviju osoba koje su upoznate o toj materiji.
Tri osobe upućene u prvi test u maju rekle su da je to zapanjilo Pentagon i SAD, jer je Kina uspjela demonstrirati potpuno nove sposobnosti naoružanja, iako nisu htjeli detaljnije objašnjavati.
Jedna osoba je rekla da se vladini naučnici bore da shvate sposobnosti koje SAD trenutno nemaju, dodajući da se čini da je kinesko postignuće prkosilo zakonima fizike.
Stručnjaci za svemir i rakete raspravljaju o kineskom testu otkad je otkriven događaj za vikend.
Jeffrey Lewis, stručnjak za nuklearno oružje na Middlebury Institutu za međunarodne studije u Montereyu, rekao je da se čini da je Kina razvila inovaciju, ali je naglasio potrebu da se održi određeni stepen skepticizma.
"Trebali bismo biti otvoreni prema stvarnosti da je Kina također sposobna za tehnološke inovacije. Međutim, bio bih oprezan u vezi s pretjeranim karakterizacijama koje bi mogle pomoći u opravdanju svjetovnog neuspjeha obavještajne službe. Ako kažemo da je neku inovaciju nemoguće zamisliti, onda niko nije odgovoran što je propuštena", kazao je.
Bijela kuća u srijedu je odbila komentirati. Zvaničnici američke vlade, uključujući ministra odbrane Lloyda Austina, odbili su potvrditi ili poreći postojanje testa, koji je i dalje povjerljiv.
Predsjednik Joe Biden izrazio je u srijedu zabrinutost zbog hipersoničnog oružja. Na pitanje, dok je odlazio iz Washingtona za Pensilvaniju, da li je zabrinut za razvoj brzog manevarskog oružja, odgovorio je "da".
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je ove sedmice poreklo priču, rekavši da je samo lansiralo svemirski avion, ali da je to testiranje provedeno 16. jula. Kineska ambasada u Washingtonu odbila je to komentirati u srijedu.
U svom obraćanju admiral Charles Richard, šef strateške komande koja nadgleda američke nuklearne snage, rekao je da "nije iznenađen izvještajem" te je dodao da se također ne bi iznenadio da se sljedećeg mjeseca pojavi više izvještaja.
Richard je upozoravao o kineskim nuklearnim snagama, rekao je za novine da "zapanjujuća ekspanzija" znači da bi Kina sada mogla provesti bilo koju moguću strategiju nuklearnog zapošljavanja.
Tokom ljeta pojavili su se satelitski snimci koji pokazuju da Kina gradi nekoliko stotina prostora za smještaj interkontinentalnih balističkih projektila.
Ned Price, glasnogovornik State Departmenta, rekao je ove sedmice da je Bidenova administracija vrlo zabrinuta zbog brzog širenja kineskih nuklearnih snaga, uključujući i razvoj novih sistema isporuke.