Peking je opozvao akreditacije američkim novinarima koje su im bile izdate do kraja godine, zatraživši da vrate dozvole za rad u kontinentalnoj Kini, Hongkongu i Makau, prenosi Tanjug.
Peking je također zatražio od dopisništava Glasa Amerike i Timea da u pisanoj formi nadležnim službama predaju podatke o broju zaposlenih, operacijama i nekretninama u Kini, kao i finansijske izvještaje.
Kineske vlasti su saopćile da je u pitanju uzvratna mjera, uvedena zbog američkih restrikcija kineskim novinarima.
"Recipročna kontramjera je neophodna, kao odgovor Kine na nerazuman pritisak s kojim se suočavaju kineski mediji u Sjedinjenim Američkim Državama", navodi se u saopćenju.
Washington je ranije ovoga mjeseca najavio smanjenje broja kineskih državljana koji na teritoriji SAD-a rade za kineske državne medije sa 160 na 100.
Američki državni sekretar Mike Pompeo izjavio je u Washingtonu da će ova odluka Pekinga uskratiti i svijet i kineski narod za informacije u teškom i izazovnom periodu obilježenom pandemijom korona virusa.
Rukovodstva tri američka lista su, također, osudila odluku kineskih vlasti.
"Kina pravi veliku grešku, koja je vraća unazad i isključuje je iz najutjecajnijih svjetskih novinskih organizacija", izjavio je glavni urednik New York Timesa Dean Baquet.
Matt Murray, glavni urednik Wall Street Journala, usprotivio se miješanju države u slobodu štampe bilo gdje u svijetu.