Kineski balon koji lebdi nad Amerikom prijeti da još više pogorša već loše odnose Kine i SAD-a
Reakcija u SAD-a na ono što se čini kao špijunska misija koja nije pravovremena imat će dugotrajne posljedice na napore da se stabilizuju veze, koje su već blizu historijskog minimuma. Neki američki zakonodavci zahtijevaju da predsjednik Joe Biden, pozove Kinu na odgovornost za ono što zvaničnici nazivaju neprihvatljivim kršenjem suvereniteta SAD.
Blinken, koji je odgodio putovanje koje je trebalo da počne u petak, rekao je da će biti spreman posjetiti Peking "kada uslovi dozvole".
Daniel Russel, najviši američki diplomata za Aziju u mandatu Baracka Obame, rekao je da kineski "smiješni alibi" da je letjelica bila lutajući meteorološki balon nije pomogao.
"Ovaj incident je pokvario atmosferu i učvrstio pozicije i nema garancije da će dvije strane uspješno obnoviti zamah 'Balija'", rekao je Russel, misleći na novembarski sastanak između Bidena i kineskog lidera Xi Jinpinga u Indoneziji gdje su se dogovorili da povećaju komunikaciju.
Veze između supersila su se pokvarile u posljednjih nekoliko godina i pale na na najniži nivo u posljednjih nekoliko desetljeća, kada je u augustu prošle godine tadašnja predsjednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi posjetila Tajvan, što je navelo Peking da izvede vojne vježbe u blizini ostrva na koje polažu pravo Kinezi.
Republikanci kritikuju Bidena pitajući ga kako je balon mogao uopšte ući u američki zračni prostor.
Michael McCaul, republikanski predsjedavajući Komiteta za vanjske poslove Predstavničkog doma, u petak je zatražio odgovor zašto administracija nije oborila balon, optužujući predsjednika da je dozvolio da on predstavlja "direktnu i stalnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti američkoj domovini".
Kina se često žalila na nadzor nad svojom rastućom vojskom od strane američkih brodova i zrakoplova, iako su takve operacije posljednjih godina vođene iz široko priznatih međunarodnih voda i zračnog prostora.
Raspoloženje u Kini zbog balona je takođe bilo mračno. Vlada je izrazila žaljenje što je "zračni brod" koji se koristio u civilne meteorološke i druge naučne svrhe zalutao. Međutim, neki domaći domaći komentatori bili su zajedljivi u vezi sa odgovorom SAD.
"Ako Blinken otkaže svoje putovanje u Peking zbog balona, vidio bih tp kao izgovor da uradi ono što je ionako želio - ne posjeti Kinu", rekao je Zhu Feng, izvršni dekan Fakultet međunarodnih odnosa na Univerzitetu Nanjing, govoreći prije nego što je State Department najavio otkazivanje putovanja.
Da je Blinken nastavio sa posjetom, to bi vjerovatno otvorilo administraciju oštrijim kritikama da je njen pristup prema Kini bio slab, kažu neki analitičari.
Propuštene prilike
Očekivanja od Blinkenovog putovanja bila su mala, ali on je namjeravao poimenično istaknuti slučajeve američkih državljana za koje SAD tvrde da su nezakonito zatočeni u Kini, i potaknuti Peking da sarađuje na zaustavljanju protoka fentanila, obje oblasti u kojima bi bilo kakav napredak imao izgradio zamah koji bi se mogao prenijeti na druge rasprave.
Kina, također, želi stabilne odnose sa SAD kako bi se mogla fokusirati na svoju ekonomiju, pogođenu sada napuštenom politikom nultog Covida-19.
Blinkenova posjeta, što bi bila prva državnog sekretara Kini od 2018., uglavnom je viđena kao pokušaj da se razviju načini za snalaženje u budućim krizama. S obzirom da će novi predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy vjerojatno ove godine posjetiti Tajvan, sljedeća kriza možda neće biti daleko.