Neočekivana izjava
461

Kineski zvaničnik priznao: Naše vakcine nemaju visoku stopu zaštite

B. T.
Gao Fu (Foto: EPA-EFE)
Gao Fu (Foto: EPA-EFE)
Gao Fu, direktor Kineskog centra za kontrolu bolesti (CDC) na konferenciji u subotu u gradu Chengdu, rekao je da kineske vakcine protiv koronavirusa nemaju veoma visoku stopu zaštite.
Ovo je jedno od rijetkih priznanja slabosti kineskih vakcina protiv koronavirusa.

"Sada se formalno razmatra da li bismo trebali koristiti različite vakcine iz različitih tehničkih linija za postupak imunizacije", rekao je Gao, javlja Associated Press, podsjećajući da je Peking distribuirao stotine miliona doza u inostranstvo.

Gao Fu je rekao da ova zemlja ispituje dvije mogućnosti kako bi povećala efikasnost. Jedna od njih je prilagoditi interval između doza ili povećati broj doza. Druga mogućnost je miješanje vakcina koje koriste različite tehnologije. Gao je rekao da se veća pažnja treba posvetiti razvoju mRNA vakcina.

Trenutno Kina ne preporučuje miješanje različitih vakcina, a zdravstveni stručnjaci uglavnom se slažu da bi miješanje različitih Covid-19 vakcina trebalo biti sigurno. U Velikoj Britaniji i drugim zemljama sprovode se klinička ispitivanja kako bi se utvrdilo da li bi to moglo pružiti bolju zaštitu.

Gao je također rekao da Kina također intenzivira i istraživanje vakcina koje se mogu suprotstaviti novim varijantama bolesti.

Tao Lina, stručnjak za vakcine sa sjedištem u Šangaju, koji je bio prisutan na konferenciji, rekao je da Gao upoređuje inaktivirane vakcine koje koriste mrtvi materijal virusa za pokretanje imunološkog sistema i one koje koriste vektor sa mRNA vakcinama koja koriste napredne genetske tehnike, javlja South China Morning Post.

"Nivoi antitijela koja generiraju naše vakcine niže su od mRNA vakcina, a podaci o efikasnosti su također niži. Mislim da je prirodan zaključak da su naše inaktivirane vakcine i adenovirusne vektorizirane vakcine manje efikasne od mRNA vakcina", rekao je Tao.

Iako su dvije mRNA vakcine protiv korone koje su razvili Pfizer/BioNtech i Moderna imale zapanjujuće stope efikasnosti od oko 95 posto u kasnim kliničkim ispitivanjima, sve druge vakcine protiv koronavirusa znatno zaostaju.

Iz Sinopharma su kazali da njihove dvije inaktivirane vakcine imaju stopu efikasnosti od 79, odnosno 72,5 posto, dok iz kompanije CanSino kažu da njihov proizvod ima stopu efikasnosti od 75 posto. Kompanije nisu dale detalje.

Istraživači u Brazilu utvrdili su da je efikasnost Sinovac vakcina u prevenciji simptomatskih infekcija niža od 50,4 posto, blizu praga od 50 posto na kojem zdravstveni stručnjaci kažu da je vakcina korisna.

Glasnogovornik Sinovaca Liu Peicheng priznao je da su pronađeni različiti nivoi efikasnosti, ali rekao je da to može biti posljedica starosti ljudi, soja virusa i drugih faktora.

Vakcina Oxford/AstraZeneca ima stopu efikasnosti od 76 posto, dok jedno ubrizgavanje Johnson & Johnson vakcine ima efikasnost od 66,3 posto.

Funkcioneri na konferenciji za novinare u nedjelju nisu direktno odgovorili na pitanja o Gaovim navodima ili mogućim promjenama, ali drugi zvaničnik CDC-a rekao je da stručnjaci rade na vakcinama na bazi mRNA.

"Ušle su u fazu kliničkog ispitivanja", rekao je zvaničnik Wang Huaqing, no nije dao vremenski rok za moguću upotrebu.

Pandemija koronavirusa, koja je započela u centralnoj Kini krajem 2019. godine, prvi je put dovela do toga da je kineska industrija lijekova imala ulogu u odgovoru na globalnu zdravstvenu krizu.

Vakcine koje su napravile dva državna proizvođača lijekova, Sinovac i Sinopharm, izvezene su u 22 zemlje.

Zdravstveni stručnjaci kažu da se kineske vakcine neće prodavati Sjedinjenim Američkim Državama, Zapadnoj Evropi i Japanu zbog složenosti postupka odobrenja.

Peking još nije odobrio nijednu stranu vakcinu za upotrebu u Kini.