Institut u Wuhanu
0

Kinezi otkrili novi koronavirus kod šišmiša: Može zaraziti ljude istim putem kao i Covid-19

Piše: B. H.
Pandemija Covida-19 je izazvana   virusom Sars-CoV-2, koji je porijeklom od šišmiša (Foto: EPA-EFE)
Pandemija Covida-19 je izazvana virusom Sars-CoV-2, koji je porijeklom od šišmiša (Foto: EPA-EFE)
Kineski tim je otkrio novi koronavirus kod šišmiša koji nosi rizik prenošenja s životinja na ljude jer koristi isti ljudski receptor kao virus koji uzrokuje Covid-19.

Studiju je vodila Shi Zhengli – vodeća virologinja poznata kao "žena-šišmiš" zbog svog opsežnog istraživanja koronavirusa kod šišmiša – u Guangzhou laboratoriju zajedno s istraživačima iz Guangzhou akademije nauka, Univerziteta Wuhan i Instituta za virologiju Wuhan, prenosi South China Morning Post.

Shi je najpoznatija po svom radu u Institutu Wuhan, koji je u centru kontroverzi o porijeklu Covida, s jednom teorijom koja sugerira da je virus nastao iz laboratorijskog curenja u tom gradu.

Iako još uvijek ne postoji konsenzus o porijeklu virusa, neke studije sugeriraju da potječe od šišmiša i da je na ljude prešao preko posrednog životinjskog domaćina. Shi je negirala da institut snosi odgovornost za izbijanje pandemije.

Najnovije otkriće predstavlja novu lozu HKU5 koronavirusa, koji je prvi put identificiran kod japanskog šišmiša pipistrela u Hong Kongu.

Novi virus dolazi iz podrodova merbekovirusa, koji također uključuje virus koji uzrokuje Bliskoistočni respiratorni sindrom (Mers).

Virus je sposoban da se veže za ljudski enzim koji konvertira angiotenzin (ACE2), isti receptor koji koristi virus Sars-CoV-2, koji uzrokuje Covid-19, za inficiranje ćelija.

Podsjećamo, pandemija Covid-19, koja je počela krajem 2019. godine, izazvana je virusom Sars-CoV-2, koji je porijeklom od šišmiša i, prema naučnim istraživanjima, na ljude prešao putem posrednog životinjskog domaćina. Ova globalna kriza uzrokovala je više od 6 miliona smrtnih slučajeva i drastično promijenila način života širom svijeta.

Kontroverze o porijeklu virusa pratile su pandemiju od samog početka, s teorijama o potencijalnom curenju iz laboratorija u Wuhanu, ali i hipotezama o prirodnom prijenosu virusa sa životinja na ljude. Uprkos višegodišnjim istraživanjima, konsenzus o tačnom porijeklu virusa još uvijek nije postignut.

Otkrića poput novog koronavirusa kod šišmiša, o kojima izvještavaju kineski naučnici, podsjećaju na važnost stalnog praćenja zoonotskih bolesti, jer su one ključne za sprečavanje budućih pandemija.