Drugi ovakav slučaj
38

Kinezi priznali da je balon koji "luta" Južnom Amerikom njihov, dali su obrazloženje

G. M.
Foto: EPA-EFE
Foto: EPA-EFE
Kineska vlada priznala je da je balon koji je u petak primijećen iznad Južne Amerike iz Kine, ali tvrdi da je namijenjen za civilnu upotrebu.

Glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Mao Ning rekla je da je letjelica skrenula s rute.

Sličan balon u subotu su u američkom zračnom prostoru oborili vojni avioni zbog optužbi da je korišten za nadzor. Kina je odbacila optužbe za špijuniranje, rekavši da prati vremenske prilike.

Incident je doveo do diplomatskog spora između Washingtona i Pekinga. U petak - prije nego što su borbeni avioni srušili balon tokom vikenda, američki vojni dužnosnici rekli su da je drugi kineski balon primijećen iznad Južne Amerike.

Kina je u ponedjeljak priznala da je balon "slučajno ušao u zračni prostor Južne Amerike i Kariba". Mao je rekla novinarima da je drugi balon "uveliko skrenuo" sa planirane rute, navodeći kao razlog "ograničenu sposobnost manevriranja" i vremenske uslove.

"Bespilotni zračni brod koji je došao iz Kine je civilne naravi i koristi se za testiranje leta. Kina je odgovorna zemlja i uvijek se strogo pridržavala međunarodnog prava kako bi informirala i ispravno postupala sa svim zainteresiranim stranama, bez predstavljanja bilo kakve prijetnje bilo kojoj zemlji", dodala je.

Tokom vikenda, kolumbijske zračne snage rekle su da je 3. februara u zračnom prostoru te zemlje na visini iznad 55.000 stopa otkriven objekt sa "karakteristikama sličnim onima balona".

Kolumbija je rekla da je pratila objekt dok nije napustio zračni prostor, dodajući da nije predstavljao prijetnju nacionalnoj sigurnosti.