Ko će činiti novu vlast u Izraelu: Političar kojim teče novosadska krv ruši Netanyahua
Dogovorom najveće opozicione centrističke partije Yesh Atid, čiji je lider Yair Lapid, te desničarske stranke Yamina, na čijem čelu se nalazi Naftali Bennett, premijersku funkciju u Izraelu obavljat će upravo ova dva politička lidera.
Prve dvije godine mandata poziciju premijera obavljat će Naftali Bennett, a preostali dio mandata nove vlade poziciju premijera obavljat će Yair Lapid, koji će do tada biti na funkciji ministra vanjskih poslova.
Rezultat ovih pregovora predstavlja dogovor stranaka koje će predstavljati novu vlast. Tu vlast će činiti desničarske stranke Yamina, Nova nada, Yisrael Beiteinu, centristička partija Yesh Atid, kao i partija Plavo i bijelo, čiji je lider Benny Gantz, te stranke ljevičarske orijentacije kao što su Meretz i Izraelska laburistička partija.
Kompromis je to između Bennetta i Lapida, dvojice političara potpuno različitih političkih svjetonazora, ali koji su ujedinjeni u borbi protiv trenutne politike Netanyahua i političkih blokada koje su trenutno na snazi u Izraelu.
Naftali Bennett - Netanyahuov "odbjegli" sin
Kontroverzni izraelski desničar predstavljao je vjerovatno ključnu političku figuru u preslagivanju političkih snaga unutar Izraela. Njegova politička opcija Yamina na posljednjim izborima osvojila je ukupno šest pozicija, što im je pružilo mogućnost da predstavljaju ključnog igrača u pregovorima o formiranju vlasti.
Inače, Bennett je vrlo dobro poznato ime unutar izraelske političke scene. Rođen je u porodici koja se iz SAD-a doselila u Tel Aviv nedugo nakon Šestodnevnog rata 1967. godine.
Karijeru mu je u mlađim danima većinom obilježio vojni angažman, gdje je nakon redovnog angažmana u Izraelskim odbrambenim snagama (IDF) bio i član elitnih jedinica izraelske vojske, što mu je omogućilo angažmane na najvišim funkcijama tokom izraelsko-libanskih sukoba krajem 20. i početkom 21. stoljeća.
Osim vojne karijere Bennett je ostvario i značajnu poslovnu karijeru. Bio je suvlasnik kompanije Cyota, koja se bavila sprečavanjem online i bankarskih prevara. Kompanija je prodana 2005. godine za 145 miliona dolara čime je Bennett postao jedan od najbogatijih Izraelaca.
Tokom političke karijere obavljao je nekoliko funkcija unutar Netanyahuove vlade i stranke čiji je bio član. Kada je riječ o političkim svjetonazorima, kao i većina izraelskih stranaka, Bennett gaji slična razmišljanja kao Netanyahu u kontekstu rješavanja izraelsko-palestinskog sukoba.
Po nekim idejama, Bennett slovi i za radikalnijeg političara nego što je to Netanyahu. Oštro se protivi uspostavljanju palestinske države te smatra kako Zapadna obala jednim dijelom, gdje se nalaze izraelska naselja, mora pripasti Izraelu, dok Pojas Gaze,
prema Bennettovom mišljenju, treba pripasti Egiptu.
Razmišljanja koja je Bennett gajio tokom vojnog angažmana, nastavio je provoditi i u političkom životu. Tokom posljednjih sukoba s Hamasom zalagao se za mnogo jaču vojnu intervenciju, a i tokom ranijih sukoba s palestinskim militantima Bennett je znao šokirati izraelsku javnost okrutnim izjavama usmjerenim protiv arapskog stanovništva.
"Ubio sam dosta Arapa u svom životu i zaista nemam problem s tim. Ukoliko uhvatite teroriste, jednostavno ih morate ubiti", govorio je Bennett u jednom od svojih govora iz 2013. godine.
Yair Lapid - umjereni političar kojim teče novosadska krv
Za razliku od desničarske Yamine i Naftalia Bennetta, stranka centra Yesh Atid i njen lider Yair Lapid u Izraelu predstavljaju nešto umjereniju političku struju. Ono što je interesantno jeste da venama Yaira Lapida teče i balkanska, tačnije novosadska krv. Naime, Lapid je sin radijskog i televizijskog novinara Tomislava Lampela, novinara koji je rođen u Novom Sadu, a kasnije postao poznat i pod imenom Tomi Lapid.
Tomi Lapid je nakon odlaska iz Novog Sada i preseljenja u Izrael 1948. godine dugo učestvovao u političkom životu Izraela te se zalagao za sekularnu politiku koja je predstavljala potpuni kontrast u odnosu na ortodoksne i radikalne politike izraelskih desničara.
Upravo u Izraelu rodio se i Yair Lapid, političar koji je do sada imao svestranu karijeru. Prije politike, poput njegovog oca, Lapid se bavio novinarstvom te je ostvario značajnu televizijsku karijeru, a napisao je i nekoliko knjiga, među kojima je i knjiga o njegovom ocu, u kojoj je pisao i o statusu Jevreja u Novom Sadu tokom Drugog svjetskog rata.
Novinarsku karijeru Lapid je zamijenio politikom 2012. godine kada je osnovao partiju Yesh Atid - sekularnu političku opciju koja okuplja izraelsku srednju klasu. Već 2013. godine Lapid je postao dio vlasti, a njegova stranka zabilježila nevjerovatan rast te je postala druga najveća politička stranka u Izraelu.
Za razliku od izraelskih desničara, Lapid je poznat kao političar koji zastupa umjerenu političku struju u Izraelu. U kontekstu palestinsko-izraelskih odnosa, Lapid zastupa određene stavove koji su u skladu s nacionalnom politikom Izraela te navodi kako je Jerusalem morao stati pod okriljem ove države. Međutim, za razliku od desničara, Lapid smatra kako se i dalje mora insistirati na uspostavljanju dvije države koje bi donijele trajni mir na prostoru Bliskog istoka.
U posljednjem sukobu između Hamasa i Izraela, dok su drugi desno orijentirani političari potencirali eskalaciju sukoba i konačni obračun s Hamasom, Lapid je govorio znatno umjerenijim rječnikom. Na blogu koji piše za The Times of Israel Lapid je napisao tekst koji savršeno opisuje centrističku politiku njegove stranke.
"Sinagoge se ne smiju spaljivati. Ovdje neće biti Kristalne noći. U državi Izrael taksiste ne smiju tući samo zato što su Arapi. Komšije se ne mogu i dalje plašiti jedni drugih. Čitave noći bezakonja, nereda i nasilja rulje ne mogu se nastaviti. Ne smijemo prepustiti zemlju onima koji pokušavaju iskoristiti svaku frustraciju i bijes kako bi nas natjerali da se okrenemo jedni protiv drugih", napisao je Lapid.
Kako će funkcionisati nova vlada?
Sada kada je poznato da Benjamin Netanyahu ima sve manje šanse da ostane na premijerskoj funkciji te da na njegovo mjesto dolaze Bennett i Lapid, postavlja se pitanje funkcioniranja ove na prvi pogled nemoguće koalicije.
Za sada sve političke opcije unutar "vlade promjena" ujedinjene su u jednom, a to je neslaganje s Netanyahuovom politikom. Međutim, i dalje se postavlja pitanje unutarnjeg slaganja političkih opcija unutar koalicije.
Nova vlada obuhvatat će veliki broj političara čiji su svjetonazori potpuno različiti, a pojavio se i problem neslaganja unutar političke opcije Naftalia Bennetta, gdje je nekoliko članova pokazalo otvoreno nezadovoljstvo koaliranja sa centrističkim i ljevičarskim partijama.
"Ovo je naš prvi test. Da vidimo možemo li pronaći pametne kompromise kako bismo ostvarili više ciljeve. U ovoj sedmici Izrael može ući u novu eru. Nakon toga će nastupiti mirniji period u kojem će ministri dolaziti na posao bez potrebe da lažu i bez osjećaja straha koji je do sada preovladavao u vladi", rekao je Yair Lapid.
Ukoliko Lapid i Bennett ne uspiju ostvariti konačan dogovor do srijede, 2. juna, pred Izraelom su peti izbori na kojima će pobjedu vjerovatno ponovo odnijeti Netanyahu, čime će se nastaviti politička blokada ove države. Iako nova politička koalicija ima mnogo više razlika nego stvari koje ih povezuju, Lapid i Bennett su svjesni kako je ovo vjerovatno posljednja šansa da Benjamin Netanyahu konačno postane stvar prošlosti i time prepusti vođenje države nekim drugim političkim strujama.