Radikalni političar
4

Ko je Benjamin Gantz? Izraelski ministar odbrane koji je i ranije predvodio velike operacije protiv Hamasa

B. R.
Benny Gantz (Foto: EPA-EFE)
Benny Gantz (Foto: EPA-EFE)
Benjamin Gantz je poznati izraelski vojni zapovjednik i političar. Ministar je odbrane u trenutku ponovne eskalacije sukoba između Izraela i Palestine, te se svrstava se u red radikalnih političara.

Benny, kako ga odmilja zovu, je kao lider centrističke Plavo-bijele stranke postao ozbiljan rival dugogodišnjem izraelskom premijeru i lideru desnog Likuda, imenjaku, Benjaminu Netanyahuu. Sada su zajedno u vlasti. Gantz je kao ministar odbrane postao zamjenik premijera Netanyahua.

Gantz iza sebe ima dugogodišnju vojničku karijeru. Tek nakon što se penzionisao, postao je političar. Rođen je 1959. godine u središnjem izraelskom području Kfar Ahimu. Živio je na selu koje je bilo naseljeno migrantima. Njegov otac Nahum i majka Malka su preživjeli holokaust.

Vojna karijera

Nakon što je 1977. završio internat u blizini Tel Aviva, prijavio se za službu u izraelskoj vojsci - Izraelskim odbrambenim snagama (IDF). Postao je vojnik padobranske brigade. Prvi zadatak mu je bio osiguranje bivšeg egipatskog predsjednika Anwara Sadata tokom njegove historijske posjete Izraelu.

Kasnije je završio oficirsku školu u IDF-u i postavljen je za komandanta čete u padobranskoj brigadi. Od tada je kontinuirano napredovao u vojsci.

Imao je ključnu ulogu u nekoliko izraelskih vojnih akcija, a među njima je bila i ona iz maja 1991. kada je predvodio elitne komandose zračne jedinice u operaciji transporta nekoliko hiljada etiopijskih Jevreja za samo 36 sati.

Kao zapovjednik Judejske brigade 1994. je imao zadatak da uspostavi sigurnost u podijeljenom gradu Hebronu, Zapadnoj obali. To mu je povjereno nakon što je jevrejski doseljenik ubio 29 Palestinaca.

Tokom aktivne vojne službe, 1997. je u Sjedinjenim Američkim Državama magistrirao upravljanje nacionalnim resursima na Nacionalnom univerzitetu za odbranu (National Defense University).

"Posljednji vojnik u Libanu"

U 1999. je postao jedan od visoko pozicioniranih vojnika koji su djelovali u okupiranom južnom Libanu. Gantz tvrdi da je bio posljednji vojnik koji je prešao granicu i koji je lično zatvorio kapiju u trenutku povlačenja izraelske vojske iz Libana 2000.

Te 2000. godine postao je komandant Judea i Samarija divizija. To se desilo nekoliko dana prije nego što će izbiti druga intifada - masovna pobuna Palestinaca protiv izraelske okupacije. Bio je i komandant kopnenih snaga 2006. u sukobu protiv Hezbolaha. Riječ je o sukobu zbog kojeg je Izrael znatno kritikovan. Gantz je nekoliko godina izjavio da je vojska tada bila uspješna i da je pravila greške.

Krajem 2007. godine je napustio Izrael da bi bio vojni ataše u Washingtonu. Ataše je bio dvije godine da bi ga Izrael pozvao da bude zamjenik zapovjednika u IDF-u. Neočekivano je 2011. postao zapovjednik i to nakon spora između tadašnjeg ministra odbrane Ehuda Baraka i odlazećeg zapovjednika, generala Gabija Ashkenazija.

Predvodio dvije velike operacije protiv Hamasa

Dok je bio zapovjednik, 2012. i 2014. su pokrenute dvije velike operacije protiv Hamasa, a kao cilj je navedeno da se zaustave Hamasovi napadi na izraelske civile.

Prva operacija "Stub odbrane" je završena nakon osmodnevnog zračnog napada, bez kopnene intervencije. Prema izvještaju Ujedinjenih nacija (UN), tom prilikom su poginula 174 Palestinca, među kojima je bio 101 civil. Poginulo je šest Izraelaca - dva vojnika i četiri civila.

Druga operacija "Zaštitni rub" je podrazumijevala kopnenu ofanzivu. Prema UN-u, ubijen je 2.251 Palestinac, a među njima su bila 1.462 civila. U Izraelu je ubijeno šest civila i 67 vojnika.

Nakon toga su palestinski zvaničnici i organizacije za zaštitu ljudskih prava optužili Izrael da je počinio ratne zločine. Gantz je odgovorio da su, kako je izjavio, radili naporno da spriječe stradanje civila, te je okrivio Hamas zbog gradnje vojne infrastrukture u naseljenim područjima.

Gantz je kritikovan i u Izraelu, ali ne zbog palestinskih žrtava, već zbog toga što vojska nije bila spremna za prijetnju iz prekograničnih podzemnih tunela koje je Hamas napravio.

Sukob protiv Palestinaca kao politička promocija

Prije nego što će završiti aktivnu vojnu karijeru 2015., Netanyahu ga je pohvalio za "izvrsne zasluge" i opisao ga je kao "visokokvalitetnog, etičnog, odgovornog, uravnoteženog i promišljenog zapovjednika". Kasnije ga je kritikovao zbog njegovog političkog profila nazvavši ga "slabašnim ljevičarom", piše BBC.

Analitičar Al Jazeerae Marwan Bihara je u autorskom tekstu iz aprila 2019. godine analizirao Gantzov politički profil. Između ostaloga, ukazao je da neki Izraelci neki u njemu vide američkog glumca poznatog po vestern filmovima Johnu Wayneu - ne govori mnogo, a kada govori, to radi tiho i polako.

Izdvojen je kao osoba čiji je princip "nikad se ne izvinjavaj" jer je to znak slabosti. Bihara navodi da se Gantz ne stidi svoje krvave prošlosti, već da se hvali njome.

"Uništavanje Palestinaca i sukobe sa drugim arapskim narodima koristi u svrhu političke promocije. Ako je Izrael osuđen da uvijek 'živi od mača', kako on tvrdi, general je pogodniji za taj posao", piše Bihara.

Baš kao i Netanyahu, odbija mogućnost saradnje sa arapskim strankama u Izraelu.