Ko je favorit za sljedećeg šefa NATO-a, veliki poraz na izborima mogao bi biti prepreka
Mnogi diplomati ovom političaru veteranu daju jaku prednost u odnosu na druge perspektivne kandidate za mjesto šefa NATO-a, uključujući estonsku premijerku Kaju Kallas i latvijskog ministra vanjskih poslova Krišjanisa Kariňša. Tu dužnost sljedeće godine preuzima neko novi od sadašnjeg šefa NATO-a Jensa Stoltenberga.
Stoltenbergov nasljednik trebao bi biti objavljen prije julskog samita saveza u Washingtonu. Stoltenbergu je desetogodišnji mandat dva puta produljivan, a razlog je bio rat u Ukrajini.
Rutte je prošlog mjeseca za nizozemske medije rekao da je upravljanje savezom "vrlo zanimljiv" posao i da bi bio otvoren za priliku ako mu se "ukaže".
Nakon 13 godina na čelu Nizozemske, Rutte se etabilirao kao poznata osoba na evropskoj sceni, a nizozemskog političara favoriziraju NATO teškaši poput Sjedinjenih Američkih Država, Britanije, Francuske i Njemačke.
"On je kandidat za glavnog sekretara NATO-a. Jasno je dao do znanja da je na raspolaganju i da tamo ima široku podršku", rekao je neimenovani diplomat za AFP.
Neke pristaše žele uskoro zaključiti njegovu nominaciju, kako bi NATO izbjegao situaciju da se mjesto glavnog sekretara bavi istovremeno s glavnim položajima u EU nakon izbora za Evropski parlament u junu sljedeće godine.
No, vjerojatno će doći do burnih rasprava, a drugi upozoravaju da to još nije gotova stvar jer bi otpor mogao doći od Turske i Mađarske.
Situacija koju ostavlja iza sebe u Nizozemskoj, gdje je pobjeda ekstremno desnog političara Geerta Wildersa na izborima, izazvala je val šoka širom Evrope. Rutteova stranka je doživjela veliki poraz.
Rutteova vlada odigrala je vodeću ulogu u podršci Ukrajini, obećavši dodatne dvije milijarde eura ovog mjeseca i jedan je od glavnih igrača u nastojanju da se Kijevu doniraju borbeni avioni F-16.