Koju masku je najprihvatljivije nositi nakon pojave omikron soja
"Maske od tkanine nisu ništa više od dekora na vašem licu. One više nisu prihvatljive od trenutka kada je omikron soj nastao. Zapravo, naučnici i zdravstveni radnici ukazuju već mjesecima da maske od tkanine nisu odgovarajuće", istakla je profesorica na Univerzitetu George Washington dr. Leana Wen.
Obrazložila je koje je maske prihvatljivo nositi, tj. koje pružaju zaštitu.
"Potrebno je nositi troslojnu hiruršku masku. Preko nje možete staviti masku od tkanine, ali ne možete samo nositi masku od tkanine", ukazala je.
Kao najidealnijim je navela to da se na prostoru gdje je mnogo ljudi nose maske KN95 i N95 koje su nešto skuplje, ali učinkovitije u zaštiti od koronavirusa.
Profesorica biologije na Univerzitetu Massachusetts Dartmouth Erin Bromage je potcrtala da maske od tkanine filtriraju veće kapljice, dok N95 maske mogu filtrirati i manje čestice koje sadrže virus.
U američkoj organizaciji za zaštitu ACGIH su ukazali da kroz tkaninu ulazi i izlazi 75 posto sitnih čestica. S druge strane, N95 maske filtriraju 95 posto čestica, podaci su američkog Nacionalnog instituta za sigurnost i zdravlje. Profesorica Bromage je ukazala da su hirurške maske pet do 10 posto manje učinkovite od N95 maski.
Shodno prethodno navedenom, zaključila je da i od kvaliteta maski zavisi koliko će se virus širiti.
Prema nadležnima za zdravstvo u Oklahomi, razlika između N95 i KN95 maski je u njihovoj certifikaciji. U Sjedinjenim Američkim Državama su certificirane N95 maske, dok su u Kini odobrene KN95 maske. Skoro 60 posto KN95 maski u SAD-u je krivotvoreno i ne ispunjava standarde, piše CNN.