Dvije Amerike
43

Koliko Amerikanci zaista vole Trumpa? Novo istraživanje pokazalo neočekivane rezultate, skepsa sve veća

Piše: B. H.
Donald Trump (Foto: Reuters)
Donald Trump (Foto: Reuters)
Amerikanci daju predsjedniku Donaldu Trumpu osrednje ocjene za njegovo upravljanje ekonomijom i napore da smanji vladu te nisu impresionirani nekim od njegovih ranih sukoba, poput prijedloga da preuzme Gazu, pokazuje anketa Reuters/Ipsos.

Anketa, provedena od 13. do 18. februara, ispitala je više od 4.000 odraslih Amerikanaca širom zemlje o tome da li podržavaju niz stavova koje je Trump zauzeo i koliko bi ih ti problemi motivisali da glasaju u budućnosti. Rezultati ukazuju na to da Trump ulaže značajan trud u politike koje mnogi Amerikanci ne vole ili ih ne smatraju naročito važnim.

Talas frustracije zbog dugotrajne inflacije pomogao je Trumpu da pobijedi u novembru, a većina ispitanika – 58 posto – izjavila je da će inflacija biti glavni faktor u odlučivanju o njihovom glasu na budućim izborima. Međutim, samo 32 posto odobrava način na koji Trump rješava problem inflacije.

Percepcija ekonomije među domaćinstvima pogoršala se ovog mjeseca na najniži nivo u više od godinu dana, prema široko praćenoj anketi Univerziteta u Michiganu.

Samo 25 posto ispitanika – i samo polovina republikanaca – izjavilo je da podržava Trumpovu ideju da američka vlada preuzme Gazu i preseli Palestince negdje drugdje.

Značajan dio Trumpovih birača iz 2024. godine nije se slagao s nekim od predsjednikovih ranih poteza i ideja. Otprilike trećina Trumpovih birača protivila se prijedlogu da se ukine pravo na državljanstvo po rođenju, a jedan od pet bio je protiv odluke njegove administracije da ukine inicijative za raznolikost, jednakost i inkluziju.

Amerikanci smatraju da je Trumpov pritisak na smanjenje vlade važan, ali su podijeljeni uglavnom po stranačkim linijama oko toga da li ga podržavaju.

Šezdeset posto ispitanika izjavilo je da bi takozvana Radna grupa za efikasnost vlade, predvođena Elonom Muskom, koja ima za cilj smanjenje federalne potrošnje, mogla uticati na njihov glas na narednim saveznim izborima – 2026. godine, kada će demokrate nastojati povratiti kontrolu nad Kongresom. Međutim, samo 42 posto zemlje podržava taj poduhvat, dok ga 53 posto odbija.

Trumpov poziv na ukidanje Ministarstva obrazovanja – potez koji bi zahtijevao podršku Kongresa – naišao je na široko protivljenje, pri čemu se 65 posto ispitanika ukupno, uključujući četiri od deset republikanaca, izjasnilo protiv.

Međutim, Muskova politika smanjenja troškova izuzetno je popularna među Trumpovim najvatrenijim pristalicama – onima koji se u anketi snažno identificiraju s predsjednikovim pokretom "Učinimo Ameriku ponovo velikom" (MAGA). Devedeset četiri posto MAGA pristalica podržava napore pod Musk-ovim vodstvom, a 78 posto izjavilo je da bi ih to "vrlo motivisalo" ili "motivisalo" u budućim izborima.

Isti postotak ključnih MAGA birača smatra da bi povećanje deportacije ilegalnih imigranata bio važan faktor za glasanje. To je pitanje bilo u središtu Trumpove predsjedničke kampanje prošle godine. Među svim ispitanicima u anketi Reuters/Ipsos, nešto više od polovine – 55 posto – podržalo je povećanje deportacija, u poređenju s 41 posto koji su se tome protivili. Ipak, Trumpov učinak na pitanje imigracije odobrilo je manje od polovine ispitanika – 47 posto.

Trump je također dobio podijeljene ocjene za predložene carine, posebno na Kanadu. Pedeset devet posto ispitanika, uključujući četvrtinu republikanaca, odbacilo je tu ideju.

Anketa je ispitala 4.145 odraslih osoba širom SAD-a i imala je marginu greške od 2 procentna poena.