Koliko duboko Ukrajinci mogu "dobaciti" u Rusiju s američkim oružjem i može li doći do prekretnice
Dva mjeseca prije završetka mandata, predsjednik Joe Biden ublažio je ograničenja koja su do sada sprječavala Kijev u korištenju američkog oružja za napade na dublje ciljeve u Rusiji, objavio je Reuters. Međutim, stručnjaci ističu da će uticaj na bojištu zavisiti od preostalih ograničenja i raspoloživih resursa.
Michael Kofman, viši analitičar pri Carnegie Endowment for International Peace, izjavio je da je odluka značajna, ali zakasnila:
"Odluka dolazi prekasno i, poput sličnih poteza, možda neće značajno promijeniti situaciju na terenu. Napadi dugog dometa su samo jedan dio slagalice u ovom sukobu."
Rusija je, s druge strane, osudila ovu odluku, tvrdeći da Ukrajina ne može izvesti takve napade bez direktne pomoći NATO saveznika, što Moskva smatra ozbiljnom eskalacijom sukoba. Kremlj je u ponedjeljak upozorio da bi ovo značilo direktno uključivanje SAD-a u rat.
Ukrajina već mjesecima lobira za dozvolu za napade na ciljeve unutar Rusije, posebno vojne baze koje koriste ruski avioni za napade na ukrajinske gradove. Kursk, regija na ruskoj teritoriji koju Ukrajina djelimično kontroliše od avgusta, postao je ključna tačka ovog sukoba.
Kijev tvrdi da Rusija planira ofanzivu sa 50.000 vojnika i 11.000 sjevernokorejskih boraca kako bi povratila izgubljenu teritoriju.
Prema vojnim analitičarima, američki raketni sistem ATACMS, čiji je domet do 306 kilometara, mogao bi pomoći Ukrajini u odbrani te teritorije. Međutim, s obzirom na ograničene količine raketa i razinu ruske odbrane, značajniji preokret u ratu je malo vjerovatan.
Gabrielius Landsbergis, ministar vanjskih poslova Litvanije, izjavio je da je teško procijeniti koliko će ove promjene pomoći Ukrajini:
"Još ne otvaram šampanjac. Pitanje je koliko raketa Ukrajina ima i hoće li to biti dovoljno za značajniji učinak."
Građani Kijeva, iako pozdravljaju odluku SAD-a, smatraju da je reakcija mogla biti brža. Olga Korovyachuk, stanovnica Kijeva, kazala je: "Ovo se trebalo koristiti kao preventivna mjera još početkom 2022. godine. Sada to ne igra veliku ulogu."
S obzirom na političke promjene u Washingtonu, uključujući povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću u januaru, ostaje neizvjesno koliko dugo će nova politika ostati na snazi. Trump je ranije kritizirao obim američke pomoći Ukrajini i obećao brzo okončanje sukoba, ali bez detalja o tome kako bi to postigao.