Koliko lidera ima Hamas? Većina ih je život provela izbjegavajući atentate Izraelaca
Yahya Sinwar
Sinwar je rođen 1962. godine. On je osnivač Hamasove sigurnosne službe poznate kao Majd, koja upravlja pitanjima unutrašnje sigurnosti, istražuje osumnjičene izraelske agente i traga za oficirima izraelskih obavještajnih i sigurnosnih službi.
Sinwar je hapšen tri puta. Nakon trećeg hapšenja 1988. godine osuđen je na četiri doživotne kazne zatvora. Međutim, on je bio među 1.027 palestinskih i izraelskih arapskih zatvorenika koje je Izrael pustio u zamjenu za izraelskog vojnika kojeg je Hamas držao u zarobljeništvu više od pet godina.
Sinwar se vratio na svoju poziciju istaknutog vođe u Hamasu i imenovan je za šefa političkog biroa grupe u Pojasu Gaze 2017. godine. Godine 2015. SAD su uključile Sinwara na svoju crnu listu "međunarodnih terorista".
Dakako, u toku je sve izazovnija potraga izraelske vojske za Sinwarom zbog čega je IDF poručio da nema okončanja rata bez njegove smrti.
Ismail Haniyeh
Generalnim vođom Hamasa smatran je Ismail Haniyeh, koji je, za razliku od ostalih, istaknutiji u javnosti i često se obraća te sastaje na pregovorima o primirju. Tako je nedavno poručio da Hamas neće prihvatiti nikakav sporazum kojim se ne završava rat.
Izrael je zatvorio Haniyeha na tri godine 1989. dok je gušio prvi palestinski ustanak. Zatim je 1992. godine prognan zajedno sa brojnim vođama Hamasa. Nakon godinu dana u egzilu, vratio se u Gazu. Godine 1997. imenovan je za šefa ureda Hamasovog duhovnog vođe.
Njega je za palestinskog premijera 2006. imenovao predsjednik Mahmoud Abbas nakon što je Hamas osvojio najviše mjesta na nacionalnim izborima, ali je smijenjen godinu dana kasnije nakon što je grupa izbacila Abasovu stranku Fatah iz Pojasa Gaze.
Haniyeh je odbacio njegovu smjenu kao "neustavnu", ističući da njegova vlada "neće napustiti svoje nacionalne odgovornosti prema palestinskom narodu" i nastavila je vladati u Gazi.
Za šefa Hamasovog političkog biroa izabran je 2017. godine. Tokom 2018. godine, SAD ga proglašava teroristom. Posljednjih nekoliko godina živi u Kataru.
Mohammed Deif
Mohammed Deif je poznat kao "Gost" i jedna je od najmisterioznijih figura Hamasa. Godinama izraelske obavještajne službe pokušavaju identifikovati i eliminisati Deifa, ali ni nakon godina istraživanja niko ne zna ni osnovni izgled Deifa.
On je mračna figura poznata Palestincima kao "Mastermind", a Izraelcima kao "Mačka sa devet života".
Najozbiljniji pokušaj atentata na njega bio je 2002. godine, koji je Deif preživio, ali je izgubio jedno oko. Izrael kaže da je izgubio i stopalo i ruku te da ima poteškoća s govorom.
Izraelske snage sigurnosti ponovo nisu uspjele ubiti Deifa ni tokom napada na pojas Gaze 2014. godine, ali su ubile njegovu ženu i dvoje djece.
Marwan Issa
Vođa Hamasa Marwan Issa je jedan od onih koje je Izrael uspio eliminisati. Naime, poginuo je u izraelskom zračnom napadu, što je potvrdio dužnosnik Bijele kuće Jake Sullivan. Hamas, pak, nije službeno komentirao izvještaje o njegovoj smrti.
Viši komandant je također poznat kao "Čovjek iz sjene" i smatran je desnom rukom Deifa. Prije izvještaja o njegovoj smrti, bio je na izraelskoj listi najtraženijih, a povrijeđen je kada je Izrael pokušao da ga ubije 2006. godine.
Izraelski ratni avioni su dva puta uništili njegovu kuću tokom invazije na Gazu 2014. i 2021. godine, ubivši njegovog brata.
Khaled Meshaal
Meshaal je jedan od osnivača Hamasa kojem je jednom prilikom ubrizgana otrovna supstanca dok je hodao ulicom. Tačnije, prema direktnim uputstvima izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, izraelska špijunska agencija Mossad pokušala je ubiti Meshaala 1997. dok je živio u Jordanu.
Hamas je 2017. izabrao Ismaila Haniyeha da naslijedi Meshaala na čelu svog političkog biroa, a Meshaal je postao šef političkog biroa grupe u inostranstvu.
Mahmoud Zahar
Smatra se jednim od najistaknutijih vođa Hamasa i članom političkog vodstva pokreta.
Išao je u školu u Gazi i univerzitet u Kairu, a zatim je radio kao doktor u Gazi i Khan Younisu sve dok ga izraelske vlasti nisu smijenile zbog njegovog političkog položaja.
Držan je u izraelskim zatvorima 1988. godine, a bio je i među onima koje je Izrael deportovao 1992. godine, gdje je proveo godinu dana.
Nakon što je Hamas pobijedio na palestinskim općim izborima 2006. godine, Zahar se pridružio Ministarstvu vanjskih poslova u novoformiranoj vladi premijera Ismaila Haniyeha.
Izrael je pokušao da ubije Zahara 2003. godine, kada je avion bacio bombu na njegovu kuću u gradu Gaza. U napadu je zadobio lakše povrede, ali je ubio njegovog najstarijeg sina Khaleda.
Njegov drugi sin, Hossam, koji je bio pripadnik al-Kasamovih brigada, poginuo je u izraelskom zračnom napadu na Gazu 2008. godine.