Kontroverzna Thompsonova pjesma najavljena za Milanovićevu inauguraciju, iz ureda predsjednika demantuju
![Foto: Pixsell / Matija Habljak](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_250210136.jpg?v=1)
Inauguracija će se održati 18. februara na Pantovčaku, a pozvano je 115 gostiju. Hrvatski premijer Andrej Plenković i predsjednik Sabora Goran Jandroković već su nakon izbora najavili da joj neće prisustvovati.
U kadnije objavljenom saopćenju Ureda predsjednika Republike Hrvatske najavljeno je da će na inauguraciji predsjednika Zorana Milanovića, klapa Hrvatske ratne mornarice "Sveti Juraj" će izvesti samo himnu te da ta klapa neće izvoditi druge pjesme.
Iz Milanovićevog ureda navode i kako će klapa Trogir izvesti Bodulsku baladu, Sinjska klapa pjesmu Cetina, Chritzel Renae Aceveda Dej mi Bože oči sokolove, a Ansambl LADO fragmente iz Slavonske kraljice te da će to, uz spomenutu himnu, biti sve pjesme koje će se izvoditi na inauguraciji predsjednika Zorana Milanovića.
Kako prenose hrvatski mediji, događaju bi trebao prisustvovati i penzionisani hrvatski general Ante Gotovina, s kojim se predsjednik Zoran Milanović nedavno fotografisao u jednom lokalu.
Član klape Hrvatske ratne mornarice Marko Bralić danas je za hrvatske medije potvrdio da za neformalni dio inauguracije, između ostalog, pripremaju pjesmu "Ako ne znaš što je bilo". Radi se o pjesmi hrvatskog pjevača Thompsona, kojem se, između ostalog, zamjera da u svojim pjesmama veliča ustaštvo i promoviše nacionalizam.
U pjesmi se pominje i grad Mostar.
"Jel se Gospa hercegovska suza naplakala, to pitaj milo moje putem do Mostara", jedan je od stihova pjesme,
Pjesma je neslužbena himna hrvatske rukometne reprezentacije, a Thompson ju je izveo u Zagrebu na dočeku hrvatskih rukometaša, koji su prošle sedmice na svjetskom prvenstvu osvojili srebrnu medalju.
Thompsonova pjesma nominovana je i za hrvatsku muzičku nagradu Porin u kategoriji pjesme godine. Pjevačica grupe Elemental Mirela Priselac - Remi zbog toga je pozvala na bojkot ceremonije dodjele muzičkih nagrada, prenosi hrvatski portal Index.hr.
Podsjetimo, jedan dio javnosti smatra da Thompson otvoreno promoviše ustašku NDH u svojim tekstovima. Posebno spornom smatraju pjesmu "Čavoglave", koja počinje usklikom "Za dom spremni", što je bio službeni pozdrav u NDH. Thompsonovi pobornici tvrde da se ne radi o propagiranju NDH, već o uzviku koji se masovno koristio na početku Domovinskog rata te da je podizao moral hrvatskim braniteljima.
Visoki prekršajni sud je u junu 2020. godine na općoj sjednici odlučio da poklič "Za dom spremni" na početku pjesme "Čavoglave" nije prekršaj protiv javnog reda i mira.
Često osporavana je i njegova pjesma "Lijepa li si", u kojoj stih glasi: "Herceg Bosno, srce ponosno". Herceg-Bosna (punim nazivom Hrvatska Republika Herceg-Bosna) bila je politička i teritorijalna paradržava Hrvata u Bosni i Hercegovini tokom rata od 1991. do 1994. godine. Osnovana je 18. novembra 1991. godine kao Hrvatska zajednica Herceg-Bosna, a kasnije je proglašena republikom unutar Bosne i Hercegovine. De facto je funkcionisala kao zasebna politička i vojna struktura, pod izlikom zaštite interesa bosanskohercegovačkih Hrvata u ratnim uslovima.
Haški tribunal je u presudi protiv Jadranka Prlića i drugih lidera Herceg-Bosne utvrdio da je njeno vodstvo, uz podršku vlasti Republike Hrvatske, bilo uključeno u "udruženi zločinački poduhvat" s ciljem stvaranja etnički homogene hrvatske teritorije u BiH. Ratni zločini počinjeni u okviru tog projekta, uključujući logore, etničko čišćenje i prisilno preseljenje Bošnjaka, dodatno su kompromitovali Herceg-Bosnu.
Tokom postojanja Herceg-Bosne, njene oružane snage (HVO) bile su odgovorne za brojne zločine nad Bošnjacima, uključujući masakre (Ahmići, Stupni Do), logore (Dretelj, Heliodrom, Gabela) i prisilno protjerivanje stanovništva. Ovi zločini su dokumentovani u presudama Haškog tribunala.
MKSJ je utvrdio da je Republika Hrvatska pod vodstvom Franje Tuđmana bila direktno uključena u podršku Herceg-Bosni.