Krah Otvorenog Balkana u najavi: Makedonci zbog informacija s Kosova najavljuju povlačenje
On je rekao novinarima da će Vlada razmotriti i potom odlučiti da li zemlja treba da ostane u regionalnoj inicijativi Otvoreni Balkan, u kojoj je zajedno s Albanijom i Srbijom.
Ministar vanjskih poslova Sjeverne Makedonije je istakao da poslije incidenta u Banjskoj nije učestvovao u radu Otvorenog Balkana, inicijative koja je, prema njegovoj ocjeni, imala plemenite ciljeve.
Osmani je podsjetio, da je nakon napada u Banjskoj, izjavio da je to protiv osnovne ideje inicijative – pomirenja, te da ako postoji direktna umiješanost Srbije u ta dešavanja, treba preispitati učešće u Otvorenom Balkanu.
"Pošto sada imam više informacija o tome šta se dešavalo u Banjskoj, planiram da o tome obavijestim Vladu na zatvorenoj sjednici, a Vlada će odlučiti kako će postupiti dalje", rekao je Osmani.
Prema njegovim riječima, inicijativa Otvoreni Balkan nije potpuna jer ne obuhvata sve na Zapadnom Balkanu i zato ostaje "samo inicijativa u pokušaju".
"Imala je dva cilja – pomirenje za stvaranje preduslova za zatvaranje kosovsko-srpskog spora i za međusobno priznanje i liberalizaciju tržišta, jer se procenjuje da 80 posto vremena na Balkanu kamioni provode na graničnim prelazima, a 20 postotna putu. Naravno, to su bili plemeniti ciljevi u kojima smo učestvovali. Ali to je inicijativa u pokušaju, jer dok se u nju ne uključi svih šest zemalja, ta inicijativa nije potpuna", rekao je Osmani.