Kraj Trumpove ere: Biden potpisao niz uredbi za borbu protiv klimatskih promjena
"Već smo predugo čekali da se riješimo ove klimatske krize, više ne možemo. Vidimo vlastitim očima, osjećamo u kostima da je vrijeme za djelovanje", kazao je Biden potpisujući niz naredbi.
Biden je naložio američkoj vladi da pauzira i preispita koncesije nafte i plina na saveznoj teritoriji, eliminiše subvencije za fosilna goriva i transformiše vladine automobile i kamione u električna vozila.
"Nama je prijeko potreban jedinstven nacionalni odgovor na klimatsku krizu jer ona zaista postoji", dodao je Biden.
Obećao je da će ekološka pravda biti u centru djelovanja njegove administracije, uz promjene politike i finansiranja.
Specijalni američki klimatski savjetnik John Kerry naglasio je da SAD planira objaviti plan smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2030. godine prema Pariskom klimatskom sporazumu, a prije međunarodnog klimatskog samita čiji će domaćin biti Biden 22. aprila.
Biden je suočavanje s klimatskim promjenama okarakterisao kao lijek za okoliš, ali i nezaposlenost usred pandemije. Naime, istakao je da će milioni dobro plaćenih poslova proisteći iz ulaganja u obnovljivu energiju, poput sunca i vjetra, kao i u mjere efikasnosti domova i čišćenja bivših naftnih bušotina.
"Nije vrijeme za male mjere, moramo biti hrabri. Riječ je o dobro plaćenim poslovima, to je cjelokupan vladin pristup u kojem se klimatske promjene stavljaju u centar naše domaće, vanjske i sigurnosne politike. Mi to možemo i učinit ćemo zajedno", naglasio je Biden.
Niz izvršnih naredbi se zasniva i na tome da Ministarstvo unutrašnjih poslova zaustavi nove savezne koncesije nafte i plina na javnim zemljištima, morskim vodama i pokrene "rigoroznu reviziju postojećih zakupa" te da preispita klimatske utjecaje i beneficije poreznih obveznika, prema planskom dokumentu Bijele kuće.
Naložio je i saveznim agencijama da "ukinu subvencije za fosilna goriva u skladu s važećim zakonom". Nije bilo jasno koje bi se subvencije mogle ukinuti prema ovom nalogu s obzirom na to da je mnoge porezne olakšice u industriji odobrio Kongres. Biden je također rekao da će tražiti od Kongresa da zakonskim putem ukine subvencije.
Njegov fokus na klimatskim promjenama obradovao je međunarodne partnere i klimatske aktiviste, ali uznemirio naftnu industriju koja tvrdi da će ti potezi koštati SAD milione radnih mjesta i milijarde dolara prihoda u vrijeme kad je američka ekonomija pogođena pandemijom.
"Ovo je slučaj u kojem se savjest i pogodnosti spajaju, gdje je suočavanje s ovom egzistencijalnom prijetnjom planeti i povećanje našeg ekonomskog rasta i prosperiteta jedno te isto. Kada razmišljam o klimatskim promjenama i odgovoru na njih, mislim na radna mjesta", poručio je Biden.
Ove uredbe novog predsjednika SAD-a ocrtavaju zaokret američke klimatske politike. Bidenov prethodnik Donald Trump nastojao je maksimalno pojačati američku proizvodnju nafte, plina i uglja ukidanjem regulacija i ublažavanjem ekoloških propisa, piše Guardian.