Na meti političari
752

Krvava predizborna kampanja u Meksiku, do sada ubijeno 88 kandidata

Klix.ba
Mjesto ubistva Alme Baragan (Foto: EPA-EFE)
Mjesto ubistva Alme Baragan (Foto: EPA-EFE)
U Meksiku će 6. juna biti održati izbori. Jedna od kandidatkinja za gradonačelnicu Moroleona Alma Baragan ustrijeljena je s više metaka, a preminula je nekoliko minuta nakon što je pozvala sve svoje pristalice na predizborni skup.

"Danas je poseban dan", kaže Alma Baragan (61) uzbuđeno u kameru. Tim videom ona kao kandidatkinja za gradonačelnicu Moroleona, grada u središnjem Meksiku, poziva svoje pristalice na predizborni skup. To je bio njen posljednji video u životu.

Nešto kasnije ova političarka ležala je na odru – ustrijelili su je sviše metaka. Berragan je pripadala građanskom pokretu lijevog centra. Ona je prema podacima konsultantske firme Etellekt 88. kandidat koji je ubijen u predizbornoj kampanji.

Zakazala je sigurnosna strategija

Predsjednik Meksika Andres Manuel Lopez Obrador je krajem maja na konferenciji za medije izrazio žaljenje zbog njene smrti i za ubistvo optužio organizirani kriminal. Analitičari kažu da mafija postavlja svoje kandidate, a druge kandidate ubija, i da to nije ništa novo u Meksiku.

"Ali ovim se pokazuje da ni ova vlada nije stavila nasilje pod kontrolu. Univerzitetski profesor i politički savjetnik Ruben Aguilar dolazi do sličnih zaključaka: "Nasilje protiv kandidata je poraslo isto kao i nasilje u cijeloj zemlji. S 85.000 žrtava u protekle tri godine dostiglo je novi vrhunac. To pokazuje da je strategija sigurnosti zakazala", kaže Alejandro Hope u razgovoru za DW.

Baragan nije bila favorit na izborima, ali je na temelju svog svježeg i nekonvencionalnog načina u posljednjih nekoliko sedmica bila sve popularnija. Koliko je poznato, nije dobijala prijetnje, ali njezin grad se nalazi u saveznoj državi Gvanajuato, oko koje se posebno bore mafijaški klanovi.

Gradonačelnici na nišanu mafije

Njeno ubistvo usred dana za vrijeme jednog predizbornog skupa jedno je od mnogih u spirali političkog nasilja. Istog dana je u Acapulcu kandidat za gradonačelnika Alberto Alonso u svojem automobilu preživio pokušaj atentata vatrenim oružjem. U Jeliscu je kandidat za gradonačelnika Pedro Kumamoto dobio odsječenu svinjsku glavu kao prijetnju.

Stručnjak za sigurnost Hope kaže da kandidati za mjesto gradonačelnika češće bivaju mete mafije, jer su višestruko značajni za organizirani kriminal.

"Prvo, kontrola lokalne policije je od strateškog značaja. Potom su gradonačelnici izvor informacija o ekonomskoj situaciji stanovnika, što je važno za 'reketiranje'. Naposljetku, radi se o iznuđivanju novca ucjenom općine ili o dobijanju poslova na javnim tenderima”.

Demokratija u opasnosti?

Prema statistikama u toku je najkrvavija predizborna kampanja od 2000. godine. Brutalnija kampanja dogodila se samo 2018. kada je sadašnji predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador sa svojim pokretom Morena došao na vlast u Mexico Cityju. Stručnjaci upozoravaju u svojim izvještajima da nasilje predstavlja atentat na demokratiju i da kompromitira integritet, nezavisnost i autonomiju budućih autoriteta.

Hope, koji je od 2008. do 2011. radio za meksičku Službu ustavne zaštite i sigurnosti (CISEN) na to gleda drugačije.

"Ogromna većina okruga su mirni, nasilje je fokusirano i često ga ne proizvodi organizirani kriminal nego politički protivnici ili mu je korijen u društvenim sukobima", navodi on.

I politički savjetnik Agilar ne vidi opasnost za demokratiju u cjelini.

"Biraju se kandidati na 22.000 položaja, 88 mrtvih je relativno mali postotak, ali je usprkos tome to tragedija za meksičku demokratiju", ističe Agilar, kazavši da smatra da pored mafije nasilju pribjegavaju i politički protivnici ili čak grupe iz iste stranke koji neke kandidate doživljavaju kao ugrožavanje njihovih privilegija.

Problem prepoznat, ali ne i riješen

Hope smatra da je sadašnja vlada prepoznala problem ali nije našla efikasnu strategiju za njegovo rješavanje.

"Mehanizmi zaštite na koje se mogu osloniti političari – slično je s ugroženim novinarima ili aktivistima koji se bore za ljudska prava – jesu reaktivni ali ne i preventivni", kaže ovaj stručnjak i dodaje da su ubistva samo vrh ledenog brijega.

Manje vidljiva je mafijaška metoda finansiranja predizborne kampanje.

„Izborne komisije su razvile kontrolne mehanizme. Ali oni prema mom mišljenju nisu dovoljni. Predizborne kampanje su i dalje preplavljene morem ilegalnog novca”, naglašava.

Agilar smatra da je sigurnosna strategija vlade promašena.

"Nekažnjivost kod ubistava je 98 posto. Dakle, svaki ubiica može računati s tim da ga neće izvesti pred sud. Jedan razlog za to stanje jest nesposobnost policijskog i pravosudnog aparata, ali nedostaje i politička volja", navodi Agilar.

I strani posmatrači su se mogli da uvjeriti koliko je ova tema zanemarena. Jean-Pierre Kingsley, bivši predsjednik kanadske izborne komisije je poslije posjeta Meksiku izrazio zabrinutost zbog kupovine glasova i kandidata, zbog napetosti između vlade i izborne komisije kao i zbog faktičke vladavine kartela u nekim oblastima. Sjevernoamerička delegacija je razgovarala s brojnim institucijama i strankama, ali nju nisu primili ni vladajuća stranka niti ministar vanjskih poslova. Slučajnost?

Loši momci u vladajućoj stranci

Vladajuća stranka u tom pogledu svakako nije uzorna: 2015. je brat aktualnog predsjednika države Pio Lopez Obrador snimljen kako prima omotnice s gotovinom - vjerovatno za finansiranje predizborne kampanje. Ali istraga do sada nije dala rezultate. Kandidati vladajuće stranke, Pokreta nacionalne obnove (MORENA) su na potjernici Sjedinjenih Američkih Država.

Među njima je i Rogelio Portillo Jaramillo, kandidat za gradonačelnika Uetama u saveznoj državi Michoacan, koga traži američka služba za suzbijanje trgovine narkoticima DEA. Evelyn Salgado je kandidatkinja za mjesto guvernera u Guerreru. Njezin svekar je uhapšen pod optužbom da učestvuje u organiziranom kriminalu. Istraga se vodi i protiv njenog muža i oca, za sada bez rezultata.