Kurdi kažu da će se zalagati za uvođenje federalnog sistema vlasti u Siriji

Zahtjev za federalnom vladavinom dobio je zamah kako se među sirijskim manjinama širila panika zbog prošlomjesečnih masovnih ubistava alavita, dok su kurdske grupe optužile privremenog predsjednika Ahmeda al-Sharaa i njegovu islamističku grupu da su postavili pogrešan kurs za novu Siriju i monopolizirali vlast.
Suparničke stranke sirijskih Kurda, uključujući dominantnu frakciju na sjeveroistoku kojim upravljaju Kurdi, složile su se oko zajedničke političke vizije - uključujući federalizam, rekli su kurdski izvori iako tu viziju još uvijek zvanično nisu predstavili, prenosi Reuters.
Grupe predvođene Kurdima preuzele su kontrolu nad otprilike četvrtinom sirijske teritorije tokom 14-godišnjeg građanskog rata. Sirijske demokratske snage predvođene Kurdima, uz podršku SAD, potpisale su prošlog mjeseca sporazum s Damaskom o spajanju upravljačkih tijela i sigurnosnih snaga pod vodstvom Kurda s centralnom vladom.
Iako su posvećeni tom dogovoru, kurdski zvaničnici su se usprotivili načinu na koji vladajući sirijski islamisti oblikuju tranziciju od vladavine Bashara al-Assada, govoreći da ne poštuju raznolikost Sirije uprkos obećanjima o inkluzivnosti.
Administracija predvođena Kurdima godinama se klonila riječi "federalizam" u opisivanju svojih ciljeva, umjesto toga pozivajući na decentralizaciju. Sirijski Kurdi kažu da je njihov cilj autonomija unutar Sirije, a ne nezavisnost.
Sharaa je izjavio da se protivi federalnom sistemu, rekavši za The Economist u januaru da on nije prihvaćen u javnosti i da nije u najboljem interesu Sirije.
Kurdi, uglavnom sunitski muslimani, govore jezikom srodnim farsiju i žive uglavnom u planinskom području koje se prostire na granicama Armenije, Iraka, Irana, Sirije i Turske. U Iraku imaju svoj parlament, vladu i snage sigurnosti.
Jia Kurd je rekao da je temeljno pitanje za Siriju "očuvati administrativnu, političku i kulturnu specifičnost svake regije" što bi zahtijevalo "lokalna zakonodavna vijeća unutar regije, izvršna tijela koja upravljaju poslovima u regiji i unutrašnje snage sigurnosti koje su s njima povezane".
To bi trebalo biti navedeno u ustavnom okviru Sirije, dodao je.
Susjedna Turska, saveznica Sharae, vidi glavnu sirijsku kurdsku grupu, Stranku demokratske unije i njene podružnice kao sigurnosnu prijetnju zbog njihovih veza s Radničkom partijom Kurdistana (PKK), koja se, do nedavno proglašenog primirja, borila protiv višedecenijske pobune protiv turske države.