Johannesburg
0

Lideri zemalja BRICS-a stižu u Južnu Afriku: Samit koji ima za cilj novi svjetski poredak

V. K.
Predsjednik Brazila Lula da Silva stigao u Južnu Afriku (Foto: EPA-EFE)
Predsjednik Brazila Lula da Silva stigao u Južnu Afriku (Foto: EPA-EFE)
Lideri zemalja u razvoju i članovi ekonomske organizacije BRICS počeli su pristizati u Južnu Afriku na samit koji će trajati sve do 24. augusta.
Domaćin samita BRICS-a u Johannesburgu bit će Južna Afrika, a južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa danas će ugostiti premijera Indije Narendru Modija te predsjednika Brazila Lulu da Silvu i predsjednika Kine Xi Jinpinga.

Iako se očekivao dolazak i ruskog predsjednika Vladimira Putina, zbog činjenice da je za njega izdan nalog za hapšenje, prvi čovjek Rusije neće prisustvovati ovom događaju. Umjesto njega, Rusija je u Južnu Afriku poslala delegaciju koju će predvoditi šef diplomatije Sergej Lavrov.

Osim što bi na sastanku lideri Indije, Rusije, Kine, Brazila i Južne Afrike trebali razgovarati o međusobnom unapređenju saradnje, visoko na dnevnom redu naći će se i razmatranje odnosa ovih zemalja sa Zapadom.

"Južna Afrika neće biti uvučena u nadmetanje između globalnih sila. Želimo izbjeći svijet koji je sve više polariziran u konkurentske tabore. Naša odluka da se ne pridružimo bilo kojoj od globalnih sila ne znači da smo neutralni po pitanjima principa ili nacionalnog interesa", rekao je južnoafrički predsjednik.

Odnose među zemljama komentirao je i ambasador Kine u Južnoafričkoj Republici Chen Xiaodong.

"Tradicionalni globalni sistem upravljanja postao je nefunkcionalan, manjkav i nedostaje mu aktivnosti", rekao je ambasador.

Tokom sastanka zemalja BRICS-a razgovarat će se i o proširenju organizacije, a prema ranijim tvrdnjama zemalja članica, brojne države izjasnile su se kako bi voljele u budućnosti biti dio BRICS-a.

"Zvaničnici u Južnoj Africi kažu da je više od 40 zemalja izrazilo interes za pridruživanje BRICS-u. Smatra se da su 23 zemlje službeno zatražile da budu primljene", piše The Guardian.

Prema pisanju Reutersa, neke od zemalja koje su zatražile ulazak u BRICS su Iran, Saudijska Arabija, Argentina, Alžir, Bolivija, Egipat, Indonezija, Etiopija i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Svakako, pet članica BRICS-a će tokom sastanka pokušati nametnuti teme koje smatraju značajnim za razvoj svoje ekonomije.

Vjerovatno najveći interes u tom pravcu ima Kina koja vidi BRICS kao platformu putem koje će proširiti svoj utjecaj na globalnom nivou.

"Važan dio kineske agende bit će jačanje veza Pekinga sa Južnom Afrikom i proširenje prisustva te zemlje na kontinentu", navode analitičari.

Dio sastanka bit će posvećen i razgovoru o uvođenju zajedničke valute kojom države članice nastoje potisnuti dolar u globalnim ekonomskim kretanjima. O ideji uvođenja zajedničke valute oglasio se i Jim O'Neill, ekonomista koji je zapravo bio i tvorac skraćenice BRICS.

"To je jednostavno smiješno. Hoće li stvoriti BRICS centralnu banku? Kako biste to napravili? Sramotna priča. Dobro je za Zapad što se Kina i Indija rijetko o čemu dogovore. Ako bi to uradili, dominacija dolara bila bi mnogo ranjivija. Često kažem kreatorima kineske politike. Zaboravite svoje beskrajne historijske bitke i pokušajte se usaglasiti sa Indijom. Tada bi vas svijet mogao shvatati mnogo ozbiljnije", rekao je O'Neill.