Mnogi slave atentat
12

Likvidacija otkrila pukotine ogromne u društvu: Zašto Amerikanci glorifikuju ubicu moćnog direktora

Piše: B. H.
Luigi Mangione (Foto: Reuters)
Luigi Mangione (Foto: Reuters)
Samo nekoliko dana nakon što je generalni direktor UnitedHealthcare-a Brian Thompson ubijen na pločniku u New Yorku, više muškaraca se postrojilo u red kako bi se takmičili ko više liči na ubicu, dok je veličanje ubice preplavilo društvene mreže.

Povela se i rasprava o funkcionisanju čitavog sistema, a u petak je glavni izvršni direktor matične kompanije UnitedHealth Group, Andrew Witty, priznao za New York Times da sistem ne funkcioniše dobro za ljude.

Pojavili su se u duksericama s kapuljačama i maskama te nervozno šetali u mestu dok su čekali proglašenje pobjednika. No, takmičenje je bilo potpuno izopačeno – radilo se o tome ko više liči na ubicu direktora američke osiguravajuće kompanije. Samo nekoliko dana nakon što je generalni direktor UnitedHealthcare-a Brian Thompson ubijen na pločniku u New Yorku, više muškaraca se okupilo u parku Washington Square kako bi se takmičili ko više liči na ubicu, što je opisao i BBC.

Iako nije bilo masovnog prisustva, pojavili su se pojedinci, a tada se iskristalisala opsesija osumnjičenim za ubistvo, koja je zahvatila društvene mreže. Razlog je prikriveni bijes usmjeren prema američkim privatnim zdravstvenim osiguravajućim kućama. Otkako je poznato da je osumnjičeni Luigi Mangione, 26-godišnji član ugledne porodice iz Baltimora, bijes na društvenim mrežama se samo pojačao. U videozapisima, memovima i na TikToku, mladić optužen da je na pločniku u New Yorku upucao oca dvoje djece u leđa slavljen je kao narodni heroj.

Ova fetišizacija ubice bila je izuzetno rasprostranjena i nije bila ograničena samo na radikalne dijelove interneta niti na bilo kakvu političku pripadnost, što je uznemirilo mnoge posmatrače.

"Ljude ne možemo hladnokrvno ubijati kako bismo skrenuli pažnju na političke razlike ili izrazili stav", izjavio je Josh Shapiro, guverner Pensilvanije. Kako je upozorio, u civilizovanom društvu svi smo manje sigurni kada ideologija počne dijeliti pravdu.

Direktor osiguravajuće kuće u SAD-u priznao nedostatke sistema

U SAD-u se nakon ubistva direktora osiguravajuće kuće UnitedHealthcare-a Briana Thompsona povela rasprava o funkcionisanju čitavog sistema, a u petak je glavni izvršni direktor matične kompanije UnitedHealth Group, Andrew Witty, za New York Times priznao da sistem ne funkcioniše dobro za ljude.

Witty je napisao da vjerovatno niko na svijetu ne bi osmislio sistem kakav imaju u SAD-u, misleći na to da je sistem zasnovan na profitu.

Naglasio je da je njihova kompanija spremna sarađivati sa svima – bolnicama, pacijentima, farmaceutskim kompanijama, vladom i drugima – kako bi pronašli način za pružanje kvalitetne njege uz niže troškove.

Američki zdravstveni sistem je za one koji imaju dobro osiguranje ili puno novca izuzetno dobar, brz i efikasan, dok za sve ostale ne funkcioniše najbolje. Narodni bijes isplivao je na površinu ubistvom Thompsona, za koje je optužen 26-godišnji Luigi Mangione.

Nakon ubistva, društvene mreže su preplavili izrazi podrške ovom krivičnom djelu, dok su se po New Yorku pojavili plakati s potjernicama za direktorima zdravstvenih i drugih korporacija.

Wittyjev tekst u New York Timesu naišao je na oštre kritike, budući da je prošle godine bio najbolje plaćeni direktor u zdravstvenoj industriji SAD-a, dok je njegova kompanija UnitedHealth Group od usvajanja zdravstvene reforme predsjednika Baracka Obame ostvarila 40 posto profita industrije.

"Možda UnitedHealth nije stvorio američki sistem korporativnog osiguranja, koji svake godine ubije desetine hiljada ljudi zbog odbijanja liječenja, ali sigurno su ga usavršili i pretvorili u industrijski aparat medicinskog ubijanja", izjavio je Alex Lawson, izvršni direktor organizacije Social Security Works za medij Common Dreams.

Komentatorka Natalie Shure je u petak za časopis The Nation napisala da se bespotrebno troši ogromna količina sredstava i energije na održavanje postojećeg sistema zdravstvenog osiguranja.

"Sve te korporacije bi se mogle sutra ukinuti i bez njih izgraditi sistem koji bi bolje funkcionisao, za manje novca i s manje problema. Druge zemlje već imaju takve sisteme", napisala je Shure, koja se zalaže za univerzalno javno zdravstvo.

Za unapređenje sistema su se već u srijedu na konferenciji, koju je organizirala agencija Reuters, zalagali i drugi predstavnici zdravstvene industrije. Glavni zdravstveni zvaničnik Amazona, Vin Gupta, rekao je da sistem treba poboljšati, jer mnogo toga izaziva ogorčenje, ali je naglasio da ubistvo, naravno, nije rješenje.

S republikanskom većinom u Kongresu i Donaldom Trumpom u Bijeloj kući, barem još četiri godine, ne očekuju se promjene u smjeru jačanja javnog zdravstva nauštrb profita korporacija. Trump, međutim, više ne obećava da će ukinuti Obaminu reformu, koja je osiguranje omogućila skoro 20 miliona Amerikanaca.