Na društvenim mrežama
52

Lingvistički rat Rumuna i Rusa: Zvaničnici ušli u raspravu zbog izraza "moldavski jezik"

V. K.
Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Rusije Marija Zaharova (Foto: EPA-EFE)
Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Rusije Marija Zaharova (Foto: EPA-EFE)
Glasnogovornici ministarstava vanjskih poslova Rumunije i Rusije ušli su u raspravu povodom pitanja jezika koji se koristi u Moldaviji.
Naime, glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Rusije Marija Zaharova uputila je poruku povodom obilježavanja 350 godina od rođenja Dimitra Kantemira te je poručila kako je on dao veliki doprinos jačanju moldavske državnosti.

"Moldavija je zemlja s bogatom i drevnom historijom i kulturom. Formiranje njene državnosti datira od sredine 14. stoljeća. Neke države i jezici tada nisu postojali. Formiranje moldavskog jezika datira od sredine prošlog milenija. U 16. stoljeću pojavio se prvi rječnik čije je pisanje bilo zasnovano na ćiriličnom pismu. Sačuvani su i književni spomenici iz 17. stoljeća na moldavskom jeziku", rekla je Zaharova.

Upravo je ova poruka zasmetala Rumunima, a jedan od onih koji je odgovorio Zaharovoj bio je i glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Rumunije Radu Filip.

"Podsjećamo gospođu Zaharovu da je princ Dimitrie Cantemir jasno napisao, čak i u jednoj knjizi objavljenoj u Sankt Peterburgu, da stanovnici kneževina Vlaške i Moldavije govore jednim jezikom. To je čvrst i neosporan naučni dokaz da tzv. moldavski jezik ne postoji. Postoji samo rumunski jezik", poručio je glasnogovornik.

Nešto ranije ove godine, Parlament Moldavije usvojio je i nacrt zakona kojim se predviđa izmjena službenog, odnosno državnog jezika te da se sintagma "moldavski jezik" zamijeni sa "rumunski jezik".

Ustavni sud Moldavije utvrdio je 5. decembra 2013. godine da Deklaracija o nezavisnosti Moldavije, kojom je propisano da je državni jezik rumunski, preovladava u odnosu na Ustav u kojem stoji da je u državi službeni jezik moldavski.

Usvajanjem ovog zakona, vlada Moldavije nastoji, kako je naglašeno, ojačati svoju proevropsku tendenciju. Također, naglasili su kako se na ovaj način želi ispraviti historijska nepravda koja je nanijeta Moldaviji pod Sovjetskim Savezom kada je Moskva pokušala narodu ove države nametnuti pojam moldavski jezik iako je većina govorila rumunskim.