Litvanski obavještajci otkrili koliko Rusi još mogu ratovati: "Uče na greškama i jačaju"
Rusija je 2023. reformirala i ojačala svoju vojsku, oslabljenu borbama u Ukrajini, te širi svoj vojni potencijal uz granicu sa Sjevernoatlantskim savezom, odnosno uz granicu s Finskom, koja je prošle godine postala članica NATO-a. Tajne službe Litvanije objavile su to u svojoj godišnjoj procjeni prijetnji s kojima se suočava baltička država.
"Moskva je u stanju učiti na greškama i poboljšati svoju borbenu učinkovitost", dodale su litvanske službe u izvještaju.
Zajednička uprava djelo je dviju službi: protuobavještajnog Ureda državne sigurnosti i Vojne obrambene obavještajne i sigurnosne službe koja pripada Ministarstvu nacionalne odbrane.
Ministarstvo odbrane u Moskvi objavilo je u utorak da je Rusija ojačala svoje oružane snage na sjeveru i zapadu zemlje kao odgovor na "zabilježeno" povećanje snaga NATO-a na njezinim granicama.
Litvanijom, susjedom Rusije i njezinog saveznika Bjelorusijom, nekada se upravljalo iz Moskve, ali je sada članica NATO-a i Evropske unije.
Litvanske tajne službe napisale su da ruske obavještajne službe intenzivno pokušavaju zaobići sankcije nametnute ruskoj industriji oružja nakon invazije na Ukrajinu.
"Samo Iran i Sjeverna Koreja otvoreno opskrbljuju Rusiju oružjem i streljivom, dok je Kina postala njezin najveći dobavljač mikročipova, a juan je već glavna valuta za međunarodne transakcije Rusije", napisale su litvanske službe.
Dodali su da otkako je Rusija rasporedila bojeve glave u Bjelorusiji 2023., postojano gradi infrastrukturu potrebnu za njihovo korištenje tamo.
U izvještaju se navodi da ruske i bjeloruske tajne službe sve više pokušavaju vrbovati Litvance koji prelaze granicu, a Litvanija je 2023. uhapsila nekoliko svojih državljana, optuživši ih da su za novac davali informacije bjeloruskim obavještajnim službama.