Yamandu Orsi
20

Ljevičarski bivši profesor historije pobijedio na predsjedničkim izborima u Urugvaju

Piše: F. H.
Yamandu Orsi
(Foto: Reuters)
Ljevičarski bivši profesor hisotrije, Yamandú Orsi, pobijedio je na predsjedničkim izborima u Urugvaju. Orsi je u nedjeljnom drugom krugu pobijedio Álvara Delgada, kandidata vladajuće konzervativne koalicije, za više od tri postotna boda.

Delgado je priznao poraz i čestitao Orsiju i njegovoj koaliciji Široka fronta koja će se sada vratiti na vlast nakon pet godina vladavine konzervativaca.

Široka fronta upravljala je Urugvajem 15 godina od 2005. do 2020. prije nego što ju je pobijedio predsjednik na odlasku Luis Lacalle Pou kojem je prema urugvajskom ustavu bilo zabranjeno kandidirati se za drugi uzastopni mandat na ovim izborima.

Orsi (57) se smatra štićenikom bivšeg predsjednika Joséa Mujice, koji je osvojio srca mnogih u Urugvaju svojim skromnim stilom života, zbog čega su ga mnogi označili kao "najsiromašnijeg predsjednika na svijetu".

Sam Orsi dolazi iz skromne sredine, odrastao je u ruralnom Urugvaju u kući bez struje.

Dok je radio kao profesor historije u školi, postao je aktivan u lokalnoj politici, da bi na kraju postao gradonačelnik Canelonesa, drugog najmnogoljudnijeg departmana u Urugvaju.

Dok je Orsi bio na čelu Canelonesa, tehnološki div Google najavio je da će izgraditi golemi podatkovni centar u odjelu.

Orsi je u svojoj kampanji pogodio poslovno prijateljsku notu, rekavši da planira izbjeći povećanje poreza koji bi mogli prestrašiti investitore.

Obraćajući se svojim pristašama u nedjelju navečer, istaknuo je da želi biti predsjednik za svih 3,4 miliona Urugvajaca, rekavši da će "iznova i iznova pozivati ​​na nacionalni dijalog" i da će poslušati one koji su glasali za njegovog suparnika.

"Bit ću predsjednik koji će graditi integriraniju zemlju, u kojoj ostavljamo po strani naše razlike i nitko neće biti izostavljen, ni ekonomski, ni društveno ni politički", kazao je.

Predsjednik u odlasku Luis Lacalle Pou rekao je da će raditi s Orsijem kako bi osigurao glatku tranziciju uoči prisege novog predsjednika 1. marta sljedeće godine.

Orsijeva Široka fronta također je osvojila većinu u urugvajskom Senatu, ali njegova koalicija nije izborila većinu u Zastupničkom domu.

Izbori u Urugvaju - koji su suprotstavili dva umjerenjaka - suprotstavili su se trendu koji je viđen u drugim zemljama zapadne hemisfere, poput Argentine, Brazila i SAD-a, gdje su duboke podjele izbile u prvi plan.