"Ne daj Bože da žena bude izabrana za predsjednika u Bjelorusiji. Američki predsjednik ima različite ovlasti; postoje nijanse. Bjeloruski predsjednik je također vrhovni zapovjednik. Osim toga, to je težak posao. Nema potrebe davati ženi toliko posla, to nije ceremonijalna pozicija. Možda je to stil koji ćemo usvojiti na kraju. Ali za sada je drugačije. Klanjam se ženama, nimalo ne omalovažavam njihovu ulogu. Ali moraju ostati u blizini muškaraca", kazao je Lukašenko.
Aleksandar Lukašenko je na vlasti u Bjelorusiji već 30 godina. Nakon izbora 2020. godine došlo je do protesta jer je opozicija tvrdila da su izbori pokradeni.
Prosvjednici su tražili nove i poštene izbore, oslobađanje političkih zatvorenika te odgovornost za premlaćivanje i mučenje mirnih prosvjednika.
Lukašenkov režim je ugušio prosvjede, a hiljade Bjelorusa bilo je progonjeno, mučeno, zatvarano ili prisiljeno emigrirati.
Jedna od Lukašenkovih protukandidatkinja, Sviatlana Tsikhanousskaya, šefica je Ujedinjenog prijelaznog kabineta, bjeloruske demokratske vlade u egzilu, i živi u inozemstvu.
Njena saradnica, članica Koordinacijskog vijeća bjeloruske oporbe i jedna od najistaknutijih sudionica prosvjeda u Bjelorusiji 2020., Marija Kolesnikova, služi zatvorsku kaznu u koloniji općeg režima.